Këshilla për t’ju ndihmuar si të përballoni simptomat e gripit

Këshilla për t’ju ndihmuar si të përballoni simptomat e gripit

Rastet e COVID-19, RSV dhe gripit pritet të rriten, duke e bërë më të vështirë përcaktimin e virusit të frymëmarrjes që mund të keni.

Ndërsa titujt në vitet e fundit janë fokusuar kryesisht në COVID-19, gripi mbetet sëmundja infektive më e zakonshme. Rreth 20 deri në 40 milionë njerëz në SHBA do të sëmuren nga gripi çdo vit.

Nëse keni grip mund të përjetoni simptoma të tilla si:

Kollë

Dhimbje të fytit

Rrjedhje ose e zënë hundë

Dhimbje muskujsh ose trupi

Dhimbje koke

Lodhja

Të vjella/diarre

Dhe nëse jeni duke pyetur veten se si të bëni dallimin midis gripit dhe COVID-19, të cilat kanë simptoma të ngjashme, mënyra e vetme për ta ditur me siguri është të bëni testin.

Por çfarë të bëni nëse keni grip dhe si të lehtësoni simptomat dhe të keni një shërim të shpejtë.

Pushoni shumë

 

Marrja e lehtë dhe pushimi ndihmon trupin tuaj të rikuperohet. Pra, nëse keni grip, qëndroni në shtëpi dhe riprogramoni çdo aktivitet social. Trupi juaj lëshon citokina, proteina që e ndihmojnë atë të luftojë infeksionin, gjatë gjumit. Dhe duke pushuar, trupi juaj mund t’i kushtojë më shumë energji rikuperimit dhe luftimit të gripit.

Qëndroni të hidratuar

Simptomat e gripit si ethe, të vjella dhe diarre mund të shkaktojnë dehidrim. Pra, pini shumë lëngje si ujë, çaj dhe pije elektrolitike për të qëndruar të hidratuar.

Shenjat e hershme të dehidrimit përfshijnë lodhje, etje të shtuar, ndjenjë të dobët dhe mos urinim në sasinë tuaj normale. Dhe nëse dehidratoheni, kjo mund t’i përkeqësojë simptomat tuaja të gripit.

LEXO EDHE:

Back to top button