KF Llapi sërisht nuk kalon pragun e parë të Ligës së Konferencës

Skuadra e Llapit nuk arriti të kalojë pengesën e parë në kuadër të Ligës së Konferencës. Rreth 10 mijë shikues nuk i ndihmuan Llapit që të fitojë ndaj Buducnostit, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri” në kuadër të Ligës së Konferencës, e cila u mbyll 2-2.  Ndeshja e parë e zhvilluar në Podgoricë ishte mbyllur 2-0 në të mirë të malazezëve, duke bërë që këta të fundit me rezultat të përgjithshëm 4-2 kaluan tutje.

Llapi e nisi më mirë takimin, por që nga rastet e krijuara nuk erdhi goli. Buduçnosti me rastin e parë serioz ka kaluar në epërsi ndaj Llapit. Në minutën e 23-të realizoi Viktor Gjukanovic, pas një veprimi mjeshtëror në zonën e Llapit, duke e lënë në gjumë Kushtrim Shabanin dhe pastaj edhe portierin Ilir Avdyli.

Llapi arriti të barazojë rezultatin në 1-1 në fund të pjesës së pare, kur Firmino realizoi nga penalltia për ta hapur sërish ndeshjen.

Kur pritej që Llapi të e nis në mënyrë të furishme, Buducnosti shënoi golin e dytë. Zhvillohej minuta e 65-të kur realizoi Viktor Djukanovic për 2-1.  Llapi u kthye në lojë në minutën e 70-të. Me një gol të bukur nga distanca, Albion Kurtaj i Llapit ka barazuar rezultatin në 2-2.

Llapi ka mundur ta fitojë ndeshjen, por Festim Alidema, në kohën shtesë, dështoi nga pika e bardhë.

Ballkani dhe Drita do të jenë dy skuadrat që do ta përfaqësojnë futbollin kosovar në raundin e dytë eliminator të kësaj gare.

LEXO EDHE:

Back to top button