Kina do të nisë misionin e drejtuar në hapësirë

Kina do të nisë misionin e drejtuar në hapësirë

Kina do të nisë një mision të drejtuar në hapësirë, tha të mërkurën Agjencia Hapësinore e drejtuar e vendit.

Tre astronautë, të njohur në vend si taikonautët, Tang Hongbo, Tang Shengjie dhe Jiang Xinlin, do të jenë në bordin e misionit të fluturimit hapësinor Shenzhou-17, i cili do të shpërthejë në hapësirë të enjten.

Tang do të udhëheqë misionin si komandant. Ky është fluturimi i gjashtë hapësinor me ekuipazh nga Kina.

Misioni është caktuar të nisë rreth orës 11:14 të mëngjesit me orën lokale (0314 GMT) nga qendra e nisjes së satelitit Jiuquan në Kinën veriperëndimore.

Sipas të përditshmes, Global Times me bazë në Pekin, ky mision hapësinor “do të formojë ekuipazhin më të ri të Shenzhou që nga ndërtimi i Stacionit Hapësinor të Kinës”.

Stacioni hapësinor i Kinës – stacioni hapësinor Tiangong – tashmë është përfunduar dhe është funksional që nga dhjetori i kaluar. Kina themeloi për herë të parë programin e saj hapësinor në vitin 1992.

Sipas agjencisë, anija kozmike Shenzhou-17 pritet të ankorohet me modulin kryesor Tianhe pas gati 6.5 orësh pas nisjes.

Ai do të qëndrojë dhe do të funksionojë në hapësirë deri në prill 2024.

Lin Xiqiang, zëvendësdrejtor i agjencisë hapësinore të Kinës, tha gjithashtu se Pekini ishte “gati të ftojë astronautët e huaj për të marrë pjesë në misionet e fluturimit të stacionit hapësinor të Kinës”.

Lidhur me planet e Kinës për uljen në Hënë me njerëz deri në vitin 2030, Lin tha se Pekini do të “përfshijë astronautë të huaj në misionin e zbarkimit në hënë të vendit pasi të plotësohen kushtet e nevojshme”.

Që nga themelimi i programit hapësinor, Lin tha se Kina “kurrë nuk ka ndjekur ‘hegjemoninë hapësinore’ … përkundrazi, ne kemi mbështetur vazhdimisht përdorimin paqësor të hapësirës”./AA/

LEXO EDHE:

Back to top button