Kina ka vendosur në karantinë një qytet prej 21 milionë banorësh për shkak të koronavirusit

Të gjithë banorët e Chengdu, kryeqyteti i provincës Sichuan të Kinës jugperëndimore, janë urdhëruar të mos largohen nga shtëpitë e tyre nga ora 18:00 sot, përveç testimit të detyrueshëm Covid-19, raporton CNN.

Sipas masave të rrepta epidemiologjike të autoriteteve në qytetin me më shumë se 15 milionë banorë, familjet mund të dërgojnë një person me test negativ gjatë ditës për të blerë produkte dhe banorët me kërkesa urgjente, si p.sh. te mjeku, i nënshtrohen me miratimin e komitetit të shtëpisë.këshilla.

Të gjitha bizneset janë mbyllur, përveç supermarketeve, farmacive dhe spitaleve, raportojnë mediat.

Masat e reja pasqyrojnë këmbënguljen e Kinës për të ashtuquajturën politikë të tolerancës zero ndaj koronavirusit, e cila synon të shtypë çdo shpërthim në një fazë të hershme.

Chengdu raportoi 156 raste të Covid-19 të mërkurën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në më shumë se 700 javën e kaluar, sipas CNN.

LEXO EDHE:

Back to top button