Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Kina ka nisur stërvitje ushtarake dyditore rreth Tajvanit në atë që e quajti “ndëshkim” për “aktet separatiste”, disa ditë pasi ishulli vetëqeverisës u betua për një lider të ri të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Stërvitjet, të cilat filluan herët të enjten dhe do të rrethojnë Tajvanin, përbëjnë provën e parë reale për Lai Ching-te në trajtimin e marrëdhënieve të dobëta me Kinën pasi ai mori detyrën si presidenti i ri i Tajvanit të hënën, raporton CNN.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës thotë se demokracia vetëqeverisëse është pjesë e territorit të saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë atë, dhe është zotuar të marrë ishullin me forcë nëse është e nevojshme.

LEXO EDHE:

Back to top button