Kina po dërgon për herë të parë një astronaut civil në hapsirë

Kina po dërgon për herë të parë një astronaut civil në hapsirë

Kina do të dërgojë astronautin e saj të parë civil në hapësirë ​​të martën si pjesë e një misioni të drejtuar në stacionin hapësinor Tiangong.

Gui Haichao do të ngrihet me pjesën tjetër të ekuipazhit nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan në Kinën veriperëndimore në orën 9:31 të mëngjesit me orën lokale të martën, tha Agjencia Kineze e Hapësirës.

Deri më tani, të gjithë astronautët kinezë të dërguar në hapësirë ​​kanë qenë anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare Popullore.

Një zëdhënës i agjencisë hapësinore u tha gazetarëve se Gui, i cili është profesor në Universitetin e Aeronautikës dhe Astronautikës në Pekin, “do të jetë kryesisht përgjegjës për funksionimin e ngarkesave eksperimentale të shkencës hapësinore në orbitë”.

Komandanti i misionit të së martës është Jing Haipeng, në shëtitjen e tij të katërt në hapësirë, sipas mediave shtetërore, ndërsa anëtari i tretë i ekuipazhit është inxhinieri Zhu Yangzhu.

Kina, e cila planifikon të zbarkojë një astronaut në Hënë deri në vitin 2030, ka derdhur miliarda dollarë në programin e saj hapësinor ushtarak, duke u përpjekur të arrijë Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë pas vitesh vonesa në përafrimin e arritjeve të tyre.

Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua raportoi se stacioni mbart një sërë pajisjesh shkencore më të fundit, duke përfshirë “sistemin e parë të orës atomike të ftohtë të bazuar në hapësirë”.

Tiangong pritet të qëndrojë në orbitën e ulët të Tokës midis 400 dhe 450 kilometra mbi planetin për të paktën 10 vjet, duke përmbushur ambicien e tij për të mbajtur një prani afatgjatë njerëzore në hapësirë.

Ai do të drejtohet përgjithmonë nga ekipe rrotulluese prej tre astronautësh, të cilët do të kryejnë eksperimente shkencore dhe do të ndihmojnë në testimin e teknologjive të reja.

Edhe pse Kina nuk ka plane të përdorë Tiangong për bashkëpunim global në nivel të Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​Pekini ka thënë se është i hapur për bashkëpunim të jashtëm.

Kina është përjashtuar efektivisht nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor që nga viti 2011, kur Shtetet e Bashkuara ndaluan NASA-n të bashkëpunonte me vendin.

LEXO EDHE:

Back to top button