Kinezja rrëmben një vajzë 11-vjeçare për ta rritur si nusen perfekte për djalin e saj

Kinezja rrëmben një vajzë 11-vjeçare për ta rritur si nusen perfekte për djalin e saj

Një grua kineze u dënua kohët e fundit me burg për rrëmbimin e një vajze 11-vjeçare, të cilën ajo planifikoi ta rritë në gruan e përsosur për djalin e saj 27-vjeçar.

Gruaja me mbiemrin Yang u takua me vajzën e mitur më 13 shkurt të vitit 2023, teksa vizitonte një fshat në qytetin Liupanshui në provincën jugperëndimore të Guizhou.

E bindur se do të bënte një nuse të shkëlqyer për djalin e saj shumë më të madh, ajo pyeti prindërit e vajzës nëse do ta lejonin të kthehej me të në qytetin Qujing, provincën Yunnan. Babai i vajzës e refuzoi propozimin, por kjo vetëm e bëri gruan të vazhdonte me planin e saj rezervë.

Ajo komplotoi me djalin e saj 27-vjeçar për të rrëmbyer vajzën dhe më 14 shkurt ata pritën derisa objektivi të ishte vetëm në shtëpi dhe e rrëmbyen atë, raporton odditycentral.

Vetëm gjashtë ditë pasi rrëmbeu vajzën 11-vjeçare dhe e dërgoi atë në shtëpinë e saj në Yunnan, Yang u arrestua dhe djali i saj u dorëzua katër ditë më vonë. Më 15 dhjetor, dyshja u dënuan me burg – dy vjet për Yang dhe shtatë muaj për djalin e saj – për rrëmbim fëmijësh, dhe megjithëse ata apeluan vendimin e gjykatës, një gjykatë e Apelit mbajti dënimin fillestar muajin e kaluar.

Çështja dhe dënimi i lëshuar nga gjykata shkaktuan zemërim të përgjithshëm në mediat sociale kineze, me shumicën dërrmuese të komenteve që pretendonin se dyshja nënë dhe bir u larguan shumë lehtë për krimin e tyre.

“Nuk e kuptoj pse dënimet për trafikantët e fëmijëve janë ende kaq të buta. Ky është shkaku i vazhdimit të krimit. Fitimet peshojnë më shumë se kostot”, ka shkruar një person.

“Shtatë muaj? E pabesueshme. A është bërë kaq i ulët tani kostoja e trafikimit të fëmijëve? Ky është praktikisht krim inkurajues,” komentoi një tjetër individ i revoltuar.

Edhe pse disa komentuan edhe diferencën në moshë mes vajzës së rrëmbyer dhe kërkuesit të saj, vlen të theksohet se Kina ka një traditë të lashtë të nuseve fëmijë, ku vajzat para adoleshencës birësohen nga familjet për t’u rritur si nuse të ardhshme për djemtë e tyre. Kjo praktikë u ndalua në vitin 1950, por thuhet se vazhdon në zonat rurale.

LEXO EDHE:

Back to top button