Komandant ukrainas në Mariupol kërkoi nga Musk ndihmë që të dalin nga Azovstal

Një komandant ukrainas në Mariupol i ka bërë thirrje drejtpërdrejt Elon Musk që të ndërhyjë personalisht për të shpëtuar ushtarët dhe civilët e rrethuar në fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Ukrainës jugore. Mariupol u shkatërrua plotësisht pas një beteje tre-mujore për qytetin, në të cilën forcat ukrainase mbetën vetëm në Azovstal. 

Serhiy Volina, komandanti i marinsave ukrainas në qytet, tha se ai krijoi një llogari në Twitter vetëm për t’iu drejtuar Musk.

“Njerëzit thonë se keni ardhur nga një planet tjetër për t’i mësuar njerëzit të besojnë në të pamundurën. Planetët tanë janë pranë njëri-tjetrit dhe aty ku jetoj unë është pothuajse e pamundur të mbijetosh. Na ndihmoni të dalim nga Azovstal në një vend neutral. “Nëse jo ju, kush?” i shkroi Volina Musk-ut.   

Ai i kërkoi çdo personi në planetin Tokë që ta ndihmonte Musk-un të shihte apelin. Në fillim të kësaj jave, Kievi tha se rreth një mijë ushtarë ukrainas, shumë prej tyre të plagosur, mbetën në një labirint masiv prej çeliku të strehuar në një labirint bunkerësh dhe tunelesh nga epoka sovjetike.

Gratë, fëmijët dhe të moshuarit u evakuuan nga Azovstal si pjesë e një misioni humanitar të koordinuar nga Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq. Elon Musk, njeriu më i pasur në botë, së shpejti do të blejë Twitter për 44 miliardë dollarë. Rrjeti social pësoi një rritje të madhe të përdoruesve për shkak të luftës në Ukrainë. 

 

LEXO EDHE:

Back to top button