Konsumimi i sheqerit ndikon në shëndetin fizik dhe mendor

Konsumimi i sheqerit ndikon në shëndetin fizik dhe mendor

Reduktimi i sheqerit në dietën tuaj të përditshme ju sjell shumë përfitime. Efektet e tij të dëmshme në shëndetin fizik janë njohur prej kohësh dhe ndikimi i tij në shëndetin mendor shpjegon se si marrja e tepërt ndikon në disponimin, stresin, depresionin, ankthin dhe gjendje të ngjashme.

Sheqernat e shtuar janë më të rrezikshmit. Ato gjenden në shumicën e ushqimeve dhe ushqimeve të përpunuara. Një ushqim i tillë është i bollshëm me këtë shtesë të ëmbël. Nëse shpesh pyesni veten pse ndiheni keq ose në depresion, kushtojini vëmendje asaj që hani. Ndoshta është kjo suplement i fshehur që është fajtor për gjendjen tuaj mendore.

Ushqimi i pasur me sheqerna të shtuara është ushqimi i skuqur, mishi i përpunuar, ëmbëlsirat e ëmbla, pijet e gazuara dhe lëngjet dhe pijet e shumta. Ato që përdoren në këto forma ushqimi nuk kanë asnjë vlerë, dhe shpesh vijnë në kombinim me përbërës të dëmshëm.

Shumë njerëz, kur ndihen të nervozuar ose të stresuar, arrijnë tek ëmbëlsirat për të ulur tensionin që ndjejnë.

Një sjellje e tillë jep lehtësim të menjëhershëm, i cili më vonë shndërrohet lehtësisht në një ndjenjë trishtimi dhe lodhjeje. Dhe shpeshtësia e zakonit të përmendur mund të rrisë rrezikun e obezitetit dhe sëmundjeve që vijnë me të.

Nuk është e panjohur që hulumtimet tregojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis një diete të pasur me sheqer dhe zhvillimit të ankthit dhe depresionit.

Sa më shumë sheqer të hamë, aq më të varur jemi. Trupi zhvillon një nevojë më të madhe dhe më të shpeshtë për të. Stimulon proceset metabolike, neurobiologjike dhe inflamatore në trup që lidhen drejtpërdrejt me gjendjet depresive.

Është shkaku i gjendjeve inflamatore në të gjithë trupin, dhe procese të tilla inflamatore shpesh janë përgjegjëse për ankthin dhe çojnë në lodhje dhe pagjumësi. Sheqeri gjithashtu ushqen bakteret e dëmshme në zorrë dhe kontribuon në përhapjen e tyre.

Gjithashtu, konsiderohet se është fajtori për një rritje të papritur të glukozës në gjak, të cilën mund ta dalloni nga lodhja, marramendja, përqendrimi i dobët dhe sjellja agresive. Dëmton smaltin e dhëmbëve, shkakton grumbullimin e pllakave dhe shkakton erë të keqe të gojës.

Shumë sheqer mund ta bëjë lëkurën tuaj të rrudhosur, të lodhur dhe të shurdhër sepse dëmton kolagjenin dhe elastinën, të cilat ju nevojiten për një lëkurë të shëndetshme.

Formimi i akneve është i lidhur edhe me marrjen e lartë të këtij përbërësi të dëmshëm për shkak të luhatjeve hormonale që ndikon.

Ndalimi i konsumit të tij nuk është një detyrë e lehtë. Kur ndaloni përdorimin e një përbërësi të caktuar, trupi juaj mund të përgjigjet në një mënyrë të papritur. Do të përjetoni efekte anësore si nervozizëm, lodhje dhe konfuzion.

Trajtojeni veten me kënaqësinë tuaj të preferuar herë pas here, por pa e tepruar. Ndaloni marrjen e sheqerit të bardhë në trupin tuaj, hiqni ushqimin e përpunuar nga menyja juaj ditore dhe drejtohuni tek ëmbëlsuesit e shëndetshëm natyrorë.

LEXO EDHE:

Back to top button