Kosovë, mbi 97 për qind të votave ka arritur që t’i numërojë KQZ-ja

Nga numërimi i këtyre votave, është duke prirë Lëvizja Vetëvendosje e udhëhequr nga lideri i tyre, Albin Kurti, me 48.17 për qind. Kurti njëherit është edhe kandidati për kryeministër në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare.  Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare për të cilat u votua të dielën, partia e dytë është renditur Partia Demokratike e Kosovës (PDK), me 17.32 për qind. PDK kishte emëruar kandidat për kryeministër, kryetarin e tyre, Enver Hoxhaj.

- Advertisment -

Ndërsa, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka siguruar 13,18 për qind të votave. LDK kishte kandidatin për kryeministër, Avdullah Hoti, i cili aktualisht edhe është kryeministër në detyrë.

7,40 për qind të votave ka arritur t’i siguroj Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, në krye me Ramush Haradinaj.

Këto janë rezultatet preliminare e të cila nuk përfshijnë votat me kusht, votat me postë edhe votat e personave me nevoja te veçanta.

Po ashtu sjellim edhe përqindjen e partive që kanë votuar nëpër komuna.

Ndërsa mbrëmë, kandidati për kryeministër nga Vetëvendosje, Albin Kurti në konferencën për media tha se fitorja e VV-së në zgjedhjet e 14 shkurtit do të mbahet gjatë në mend dhe se në kujtesë do të jenë edhe rreshtat e gjatë pranë shkollave dhe votimi masiv i mërgatës.

Ai ndër tjera ka thënë se mandatin e ardhshëm qeverisës nuk do të hakmerret ndaj askujt, por që do të kërkojnë përgjegjësi dhe drejtësi kudo.

Ndërkohë në konferencë për media, doli edhe kandidati tjetër për kryeministër nga PDK, Enver Hoxhaj.

Hoxhaj deklaroi se partia të cilën ai drejton nuk do të jetë pjesë e qeverisë së Lëvizjes Vetëvendosje. Megjithë këtë ai ka thënë se rezultati është i qartë për ta dhe se është pranuar i tillë, madje ka uruar për këtë rezultat Lëvizjen Vetëvendosje.

Rezultatet u pranuan edhe nga partia e tretë, LDK. Avdullah Hoti tha se pas vlerësimeve të marra për rezultatin preliminare, do të merr përgjegjësi për humbjen e thellë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Ai falënderoi votuesit për besimin e dhënë, derisa theksoi se LDK do të jetë opozitë konstruktive në interes të shtetit të Kosovës.

Kujtojmë që në dhjetorin e 2020-ës, Gjykata Kushtetuese shpalli të pavlefshëm votimin e qeverisë së Kosovës të drejtuar nga Avdullah, vendim ky që pasoi pas kërkesës së lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e ligjshmërisë së pjesëmarrjes në votim për qeverinë e udhëhequr nga Lidhja Demokratike të deputetit Etem Arifi, i cili ishte i dënuar me 1 vjet e 3 muaj heqje lirie për “mashtrim me subvencione”.

Qeveria e Hoti u miratua me 61 vota në parlamentin me 120 vende, minimumi i mundshëm për konfirmimin e një qeverie të Kosovës, e cila kishte nevojë vetëm për një votë më shumë se 50 për qind për t’u miratuar.

E që pa votën e Arifit, ky minimum nuk do të ishte arritur.

Arifi më 3 qershor votoi në favor të ngritjes së qeverisë së re të kryeministrit Avdullah Hoti.

Etem Arifi, në prill të vitit 2018, ishte dënuar me dy vjet burgim, për përvetësimin e rreth 26 mijë eurove. Dënimi i zotit Arifi, ishte konfirmuar edhe nga Gjykata e Apelit, të datës 20 gusht 2019, me të cilin dënimi me burgim ishte ulur në një vit e tre muaj.

 

LEXO EDHE:

Back to top button