Kosovë, Vetëvendosje refuzon ftesën e Hotit për takimet në Uashington dhe Bruksel


Lëvizja Vetëvendosje ka hedhur poshtë ftesën e kryeministrit Avdullah Hoti për pjesëmarrje në takimet e radhës me palën serbe në Uashington dhe Bruksel si pjesë e delegacionit të qeverisë për dialog.

Hoti sot i ka dërguar ftesë Vetëvendosjes për të qenë pjesë e delegacionit të Kosovës në takimet e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë dhe atë të 7 shtatorit në Bruksel.

Por, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje Përparim Kryeziu thotë se arsyet e refuzimit të ftesës është se Qeveria Hoti nuk ka vija të kuqe për procesin e dialogut dhe nuk ka mbështetje në Kuvend ku është e varur nga Lista Serbe, dhe si e tillë i është nënshtruar Serbisë.

“Në përputhje me qëndrimet tona në raport me këtë qeveri jo legale dhe jo legjitime, për arsyet e lartpërmendura, por jo vetëm, Lëvizja Vetëvendosje nuk do t’i përgjigjet pozitivisht kësaj ftese. Pozicioni ynë në këtë çështje është i qartë. Kosova mund të dialogojë me Serbinë vetëm pas zgjedhjeve të parakohshme kur do të kemi qeveri me legjitimitet të plotë”, ka thënë ai.

LEXO EDHE:

Back to top button