Kovaçevski – Stoltenberg: Maqedonia e Veriut do të përshpejtojë procedurën për miratimin e anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë

Kryeministri Dimitar Kovacevski sot pati një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në të cilën theksoi unitetin dhe përgjigjen vendimtare të Aleancës ndaj luftës së paprovokuar në Ukrainë dhe unanimitet në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Republikës së Ukrainës dhe të drejtën e saj të pacenueshme për vetëmbrojtje te kufijtë e njohur ndërkombëtarisht.

Sipas shërbimit për shtyp të qeverisë, gjatë bisedës, kryeministri Kovaçevski theksoi se Republika e Maqedonisë së Veriut jep kontributin e saj maksimal për reagimin dhe politikat e NATO-s lidhur me këtë çështje dhe mbetet e përkushtuar për të ndihmuar Ukrainën në fushën e aktiviteteve të koordinuara me Aleancën. , si dhe në pritjen e refugjatëve nga ky vend.

Si shprehje e mbështetjes së fuqishme për politikën e dyerve të hapura,  kryeministri Kovaçevski në bisedën me Stoltenberg përshëndeti iniciativën e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO dhe theksoi se Maqedonia e Veriut do ta përshpejtojë procesin e miratimit të anëtarësimit të këtyre dy vendeve në NATO.

“Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në bisedë me Kovaçevskin, përshëndeti mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e menjëhershëm të Suedisë dhe Finlandës në NATO, si dhe theksoi suksesin e stërvitjes ushtarake “Swift Response 22”, të cilën e konfirmoi edhe vendi ynë. partner i vlefshëm i Aleancës”, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Në një bisedë telefonike me Stoltenberg u theksua se edhe kryeministri Kovaçevski shprehu mbështetjen e tij dhe të Qeverisë për lidershipin e treguar dhe vazhdimin e mandatit të Sekretarit të Përgjithshëm në këto rrethana jashtëzakonisht komplekse të shkaktuara nga agresioni ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës.

LEXO EDHE:

Back to top button