Kryeministri grek do të vizitojë Turqinë në maj

Kryeministri grek do të vizitojë Turqinë në maj

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar planet për të vizituar Ankaranë në maj, në atë që do të ishte një hap tjetër në uljen e tensioneve midis dy fqinjëve dhe aleatëve të NATO-s.

Mitsotakis tha në një intervistë me Skai TV grek, se ekziston një vullnet i sinqertë” nga pala turke për të kapërcyer dallimet dhe për të shmangur të paktën tensionet.

“Unë do të vizitoj Ankaranë në maj, për t’iu kundërpërgjigjur vizitës së [Recep Tayyip Erdogan,” tha Mitsotakis, duke iu referuar vizitës së presidentit turk në Athinë në dhjetor.

Pas vitesh tensioni mbi migracionin, të drejtat energjetike dhe kufijtë detarë në Detin Egje, Greqia dhe Turqia rifilluan bisedimet e nivelit të lartë në dhjetor.

“Ekziston një dëshirë e sinqertë nga ana e udhëheqjes turke për të zbutur tensionet. Po flasim për “gjembin e madh” të përcaktimit të EEZ-së [zonës ekskluzive ekonomike], por, edhe nëse nuk e zgjidhim, të paktën të diskutojmë në mënyrë të civilizuar”, tha kryeministri grek.

EEZ është një zonë detare në të cilën një shtet sovran ka të drejta të veçanta në lidhje me eksplorimin dhe përdorimin e burimeve detare. Turqia dhe Greqia kanë pasur mosmarrëveshje të gjata mbi të drejtat e shpimit në Mesdheun lindor dhe ishullin e ndarë të Qipros, si dhe pretendimet rivale mbi detin Egje.

Për dekada, Ankaraja ka qenë e mendimit se shumë ishuj grekë në brigjet e Egjeut të Turqisë duhet të kenë të drejtë vetëm për një ZEE shumë të reduktuar, nëse ka.

LEXO EDHE:

Back to top button