KUJDES! Pesë zakone të mëngjesit që po shkatërrojnë trupin tuaj

KUJDES! Pesë zakone të mëngjesit që po shkatërrojnë trupin tuaj

Mënyra se si e filloni mëngjesin është e rëndësishme. Disa njerëz mendojnë shumë për atë që do të hanë dhe pinë sapo të zgjohen, ndërsa të tjerë kapin çdo gjë që kanë përpara në dalje nga dera.

Sido që të jetë, ajo që vendosni në trupin tuaj për mëngjes mund të ndikojë në shëndetin tuaj në shumë mënyra, dhe nutricionistët thonë se disa nga zakonet më të këqija të mëngjesit që njerëzit priren të kenë mund të bëjnë kërdi në trupin dhe shëndetin tuaj.

“Zakonet e mëngjesit luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme, dhe duke njohur dhe ndryshuar këto zakone, ne mund të ndikojmë pozitivisht në dietën tonë dhe të përmirësojmë shëndetin tonë të përgjithshëm”, thotë dietologia Mary Sabat.

Shumë sheqer

Mund të jetë joshëse për të rrëmbyer një donut kur dilni jashtë, por për fat të keq, fillimi i ditës me shumë sheqer dhe pa lëndë ushqyese të tjera është një nga zakonet më të këqija të mëngjesit që mund të adoptoni.

Sipas dietologes Melanie Betz, ne duhet t’i kufizojmë sa më shumë këto ushqime të buta të mëngjesit.

“Shumë ushqime tradicionale të mëngjesit kanë një ton sheqer të shtuar, të tilla si drithërat, granola, pufkat, petullat, petullat dhe waffles, si dhe sheqer që mund të shtoni në kafenë tuaj”, thotë ajo.

Megjithatë, Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon jo më shumë se 25 gramë sheqer të shtuar për gratë dhe 36 gramë për burrat për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kështu që është e rëndësishme t’i hani këto opsione me sheqer në moderim.

Shmangia e frutave dhe perimeve

“Mëngjesi është vakti juaj i parë i ditës dhe mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për të marrë disa porcione frutash dhe perimesh, veçanërisht pasi shumica e njerëzve as nuk i afrohen arritjes së qëllimit të tyre për të paktën pesë racione frutash dhe perimesh. një ditë”, thotë Betz.

Përmbushja e këtyre qëllimeve është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm, pasi ngrënia e mjaftueshëm e produkteve mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe madje edhe demencës.

Duke mos ngrënë mjaftueshëm proteina

Në një botë të përsosur, çdo mëngjes do të kishit kohë dhe energji të mjaftueshme për të përgatitur një omëletë të shijshme me perime gjeldeti dhe një filxhan kafe për të përmbushur qëllimet tuaja të proteinave dhe fibrave. Në realitet, mund të jetë vërtet sfiduese të përfshini mjaftueshëm lëndë ushqyese jetike në mëngjesin tuaj – veçanërisht kur nxitoni të dilni nga shtëpia në kohë. Megjithatë, sipas nutricionistëve, mungesa e proteinave në vaktin e mëngjesit mund të jetë një nga zakonet më të këqija të mëngjesit.

“Mëngjesi është koha për të menduar për marrjen e mjaftueshëm të proteinave, sepse indet tuaja muskulore prishen gjatë natës kur trupi është në modalitetin e mirëmbajtjes dhe riparimit dhe keni nevojë për proteina për të stimuluar rigjenerimin”, thotë Betz.

Pra, nëse nuk e merrni për mëngjes, keni humbur një mundësi deri në vaktin tjetër dhe nëse e humbisni gjithmonë këtë mundësi, masa juaj muskulore do të ulet me kalimin e kohës.

Pirja e kafesë para ngrënies

Duke folur për anashkalimin e mëngjesit, një zakon tjetër potencialisht i dëmshëm i mëngjesit është pirja e kafesë para se të keni mundësi të hani. Në fakt, një studim i publikuar në British Journal of Nutrition zbuloi se pirja e kafesë para mëngjesit mund të ndikojë negativisht në nivelin e sheqerit në gjak.

Plus, kafeja ju shtyp oreksin, që do të thotë se keni më shumë gjasa të anashkaloni ose vononi mëngjesin.

“Nëse e kaloni mëngjesin ose prisni shumë për të ngrënë, ju e konsideroni veten shumë të uritur dhe keni më shumë gjasa të bëni zgjedhje të paarsyeshme ushqimore”, shpjegon ajo.

Duke mos pirë mjaftueshëm ujë

Mendja juaj mund të shkojë direkt në filxhanin e kafesë në mëngjes sapo të hapni sytë, por është gjithashtu e rëndësishme të pini ujë përpara se të filloni ditën. Mos pirja e mjaftueshme dhe dehidratimi mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj në afat të shkurtër dhe afatgjatë.

“Shumë njerëz anashkalojnë rëndësinë e hidratimit të trupit të tyre në mëngjes, por mos pirja e një sasie të mjaftueshme uji me mëngjes mund të ketë pasoja negative. “Uji ndihmon në ruajtjen e funksioneve të trupit, ndihmon tretjen dhe mbështet absorbimin e lëndëve ushqyese, dhe dehidrimi mund të çojë në lodhje, mungesë fokusi dhe reduktim të efikasitetit metabolik”, shton ajo.

LEXO EDHE:

Back to top button