Kurth apo jo? Instituti i Luftës publikoi një analizë të tërheqjes së rusëve nga Kherson

Në një raport të ri ditor, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) trajton kryesisht urdhrin që forcat ruse të tërhiqen në bregun lindor të Dnieper dhe të braktisin Kherson

Urdhri, kujtojnë ata, u dha gjatë një takimi të organizuar televiziv, në të cilin gjenerali Sergey Surovikin i rekomandoi këtë hap ministrit Sergey Shoigu, i cili më pas pranoi sugjerimin dhe “urdhëroi transferimin e sigurt të personelit, armëve dhe pajisjeve” në pozicionet tashmë të përgatitura. bregu i majtë i Rijekës.

“Do të duhet pak kohë që i gjithë kontigjenti rus të tërhiqet përtej lumit Dnieper dhe nuk është ende e qartë nëse forcat ruse do të jenë në gjendje të tërhiqen në gjendje relativisht të mirë nën presionin e Ukrainës”. Beteja e Khersonit nuk ka mbaruar, por forcat ruse kanë hyrë në një fazë të re – duke i dhënë përparësi tërheqjes së forcave të tyre përtej lumit në vend që të përpiqen të ndalojnë krejtësisht kundërsulmin ukrainas. Kundërofensiva e Ukrainës ndaj Khersonit që nga gushti, duke i detyruar forcat ruse të tërhiqen përtej Dnieper pa pasur nevojë për ofensiva të mëdha tokësore, ka të ngjarë të ketë sukses. Trupat ukrainase filluan sulme të vazhdueshme mbi urat mbi lumin Dnieper dhe synuan qendrat e furnizimit dhe depot e municioneve në bregun lindor, duke degraduar aftësinë e forcave ruse për të furnizuar trupat në bregun perëndimor; Forcat ukrainase i kombinuan këto sulme me sulme tokësore të arsyeshme dhe të suksesshme në vende kyçe si Ura e Davidit. Po jep fryte,” tha analiza e ISW.

Instituti nuk beson se tërheqja e Rusisë nga bregu perëndimor i Dnieper do të jetë në të vërtetë një kurth i krijuar për të joshur trupat ukrainase në luftime të ashpra pranë qytetit të Khersonit, siç kanë sugjeruar disa burime ukrainase dhe perëndimore.

“Komandantët rusë me siguri do të përpiqen të ngadalësojnë përparimin ukrainas në mënyrë që tërheqja të bëhet në mënyrë të rregullt dhe disa forca mund të mbeten në qytet për të ngadalësuar hyrjen e trupave ukrainase.” Por të gjitha këto luftime do të jenë vetëm një mjet për të arritur qëllimin për ta bërë të suksesshëm tërheqjen”, vijojnë analistët.

ISW gjithashtu vë në dukje se si hapësira mediatike ruse reagoi ndaj njoftimit të tërheqjes me zemërim dhe shqetësim të pritur.

“Disa blogerë ushtarakë rusë theksuan se tërheqja ishte një pasojë e natyrshme e dështimeve sistematike në strukturat ushtarake dhe komanduese ruse. Të njëjtat burime theksuan se kjo është një humbje e madhe për forcat ruse sepse po humbasin territorin që Rusia e aneksoi dhe e konsideronte të sajën. “Sidoqoftë, shumë blogerë të shquar dolën në anën e Surovikin dhe vlerësuan vendimin si të nevojshëm, duke treguar se udhëheqja ruse kishte mësuar nga efektet informative të tërheqjes katastrofike ruse nga rajoni i Kharkiv në mes të shtatorit,” tha raporti, i cili gjithashtu theksoi surprizën. reagimet pozitive të financuesve të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin dhe liderit çeçen Ramzan Kadyrov.

 

LEXO EDHE:

Back to top button