Kush është gruaja pas posterit të famshëm Rosie the Riveter?

Kush është gruaja pas posterit të famshëm Rosie the Riveter?

Posteri “Rosie the Riveter”, me mesazhin “Ne mund ta bëjmë!”, përshkruan një punëtore amerikane të fabrikës, e cila kishte për qëllim të inkurajonte gratë të punësoheshin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur burrat ishin në fushëbetejë.

Në vitin 1942, diçka e çuditshme – dhe pothuajse skandaloze – ndodhi në bazën e Forcave Ajrore Alameda. Për arsye sigurie, komandanti i bazës urdhëroi të gjitha punonjëset femra që punonin në makineri të veshin pantallona.

Në atë kohë, gratë e veshura me pantallona ishin një pamje kaq e pazakontë sa që një fotoreporter nga Acme News Agency u dërgua për të dokumentuar skenën. Fotoreporteri fotografoi 20-vjeçaren e atëhershme Naomi Parker Fraley, e cila, si shumë gra gjatë Luftës së Dytë Botërore, mori një punë në industrinë ushtarake për të ndihmuar përpjekjet e luftës. Një fotografi bardh e zi e publikuar në verën e vitit 1942 tregon Fraley-n si një grua të fokusuar në punë, e veshur për punë në fabrikë, me një shall rreth kokës dhe me komentin: “Rrobat e punës nuk e bënë Naomi Parker më pak tërheqëse. ”

Fotoja frymëzoi artistin J. Howard Miller për të krijuar një nga billbordet më të famshme të Amerikës, Rosie the Riveter. Ishte një personifikimi i fuqisë femërore të asaj kohe dhe një simbol i lëvizjes së grave.

Megjithatë, pothuajse askush nuk ka dëgjuar ndonjëherë për Fraley, i cili vdiq më 20 janar 2018 në moshën 96-vjeçare.

Rosie the Riveter besohej prej kohësh të ishte Geraldine Hoff Doyle, një nga punëtorët në fabrikat e armëve të Miçiganit në atë kohë. Doyle pretendoi se ishte fotografia e saj kur e pa atë në revistën Modern Maturity në 1984. Pas vdekjes së saj, u konstatua se nuk mund të ishte ajo, sepse Doyle ishte gjimnaziste në kohën kur u shkrep fotografia.

Se Doyle nuk ishte në foto u dyshua për herë të parë kur Naomi Parker Fraley, atëherë një 85-vjeçare vitale, në vitin 2009 me motrën e saj Ada Wynne Loy gjatë një vizite në Parkun Historik Kombëtar në Richmond, ku ka një monument për gratë. e cila gjatë luftës punonte për industrinë ushtarake, e pa veten në foton që e kishte harruar prej kohësh. “Nuk e di,” komentoi ajo më pas, “nëse u habita më shumë kur pashë atë foto të vjetër apo kur, pak më vonë, kuptova se kishte një grua tjetër në foto.” Fotoja është shfaqur pranë posterit të famshëm, duke shpjeguar se ka shërbyer si frymëzim.

Kuratori i qendrës përkujtimore u interesua për atë histori dhe Naomi Parker, duke u kthyer në shtëpi, gjeti dhe i dërgoi një foto të prerë nga një gazetë.

Më pas ata studiuan edhe fotografinë në Universitetin Seton Hall në Nju Xhersi. Profesor James Kimble hulumtoi se kush ishte Rosie dhe arriti në përfundimin se ishte Naomi Parker Fraley.

Naomi u largua nga baza e forcave ajrore pas luftës dhe mori një punë si kamariere në një restorant në Palm Springs. Së shpejti ajo u martua.

“Gratë në këtë vend kanë nevojë për idhuj në ditët e sotme. Jam e lumtur nëse jam një prej tyre”, tha ajo për revistën People në vitin 2016.

LEXO EDHE:

Back to top button