Specialitet i lehtë italian që të gjithë do të pëlqejnë – një përzierje e makaronave, perimeve të freskëta dhe erëzave

Specialitet i lehtë italian që të gjithë do të pëlqejnë - një përzierje e makaronave, perimeve të freskëta dhe erëzave

Ju duhet ta përgatisni këtë pjatë:

1 pako fetuina makaronash

1 hudhër 

4 speca të kuq 

500 g këpurdha

rreth 200 g brokoli ( ose rreth 500 g spinaq të ri )

200 ml verë të bardhë

pak nga uji në të cilin gatuani makaronat

vaj ulliri

erëz e thatë , rigon, borzilok, kripë, piper i zi

parmesan

Përgatitja:

– Ziej fetat sipas udhëzimeve në paketë.

– Ndërsa gatuani makaronat në një tigan, vendosni pak vaj ulliri dhe vendosni hudhrën e copëtuar.

– Pastaj shtoni piperin. Hiqni specat nga tigan dhe vendosini mënjanë.

– Vendosni kërpudhat në të njëjtin vaj në tigan, të copëtuar në copa të vogla. Kulloni për 5-10 minuta, pastaj hiqeni nga tigan dhe vendoseni në tasin e piperit.

– Pastaj vendosni brokolin të prerë në copa më të mëdha ( në tigan ose, nga ana tjetër, spinaqin e ri ) vetëm disa minuta. Dhe nxirrni brokolin nga tigan dhe shtojini në tasin e specit.

– Në tigan, spërkatni pak nga uji në të cilin ishin gatuar makaronat, 1 gjalpë lugë, verë të bardhë dhe erëz të thatë, për të shijuar. Ziej për 2-3 minuta derisa alkooli të avullojë.

– Tani transferoni makaronat e gatuara, të gjitha perimet dhe kërpudhat në tigan dhe përzieni mirë që fetat të thithin të gjithë salcën. 

– Shërbejini ata të spërkatur me parmezan nëse dëshironi. Ju bëftë mirë

LEXO EDHE:

Back to top button