Kuvendi i Britanisë ia ndalon hyrjen ambasadorit të Kinës, ja arsyeja

Ambasadorit të Kinës në Mbretërinë e Bashkuar i është thënë se nuk mund të hyjë në Kuvend përderisa mbeten në fuqi sanksionet kundër disa deputetëve kinezë.

- Advertisements -

Zheng Zeguang pritej të merrte pjesë në një seancë të Dhomës së Ulët të mërkurën, por pas kundërshtimeve, kryetari i kësaj dhome, Sir Lindsay Hoyle, dhe kryetari i Dhomës së Lartë, Lord McFall, e përjashtuan këtë mundësi.

Ambasada e Kinës tha se ky është një vendim “i neveritshëm dhe frikacak” dhe se ai do t’i dëmtojë interesat e të dyja shteteve, shkruan BBC.

Një zëdhënës i ambasadës kineze tha: “Veprimi i neveritshëm dhe frikacak i individëve të caktuar të Kuvendit të Mbretërisë së Bashkuar për t’i penguar shkëmbimet normale dhe bashkëpunimin mes Kinës e Mbretërisë së Bashkuar për përfitime personale politike është kundër vullnetit dhe i dëmshëm për interesin e popujve të të dyja vendeve”.

Ndalimi i hyrjes së ambasadorit kinez në Kuvend ndodhi në kohën kur tensionet mes dy qeverive janë të larta. Në mars, Kina u vendosi sanksione pesë deputetëve britanikë, të cilët i akuzoi për përhapje të gënjeshtrave rreth atij shteti.

Kjo ishte hakmarrje e Kinës ndaj vendimit të Britanisë së Madhe për të vendosur sanksione kundër zyrtarëve kinezë për abuzim të të drejtave të njeriut në rajonin Xinjiang.

LEXO EDHE:

Back to top button