Kuvendi i Shqipërisë votoi 5 dhe shkarkoi 7 ministra

Kuvendi i Shqipërisë votoi 5 dhe shkarkoi 7 ministra

Në një seancë të posaçme plenare, Kuvendi i Shqipërisë votoi sot pesë ministrat e rinj në qeverinë e kryeministrit Edi Rama dhe shkarkoi shtatë, pasi kreu i shtetit Bajram Begaj nënshkroi një dekret për këtë të shtunën.

Pavarësisht kërkesës së opozitës për debat, kryetarja e Legjislaturës Lindita Nikola nuk e ka lejuar, ndaj ka shkuar menjëherë në votim.

Në seancë morën pjesë 110 nga gjithsej 140 deputetë.

Me 95 vota “po” u shkarkua Olta Xhaçka, ministrja e mëparshme për Europën dhe Punët e Jashtme. Kundër shkarkimit të saj ka votuar edhe socialisti dhe ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe.

Në vend të saj me 74 vota “pro” u zgjodh Igli Hasani, diplomate karriere.

Ministrja e re e Arsimit, Rinisë dhe Sportit me 72 vota është Ogerta Manastirliu, e cila largohet nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe në vend të saj u votua Albana Korciu, zgjedhja e së cilës u votua nga 73 deputetë.

Ministrja e re për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural është Anila Denaj (73 vota), ndërsa me të njëjtin numër votash personi i parë në ministrinë e sapoformuar për vetëqeverisje lokale do të jetë Arbjan Mazniku, nënkryetari aktual i Bashkisë së Tiranës, maqedonas. babai i të cilit vjen nga fshati Vrnicë, Kodra e rrethit të Golos.

Propozimi që Ervin Mete të jetë ministër i Ekonomisë dhe Financave dhe Delina Ibrahimaj, e cila nga Ekonomia duhet të jetë Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, nuk u hodh në votim pa arsye. Ata janë votuar vetëm për shkarkim nga postet e mëparshme.

Ministrat e sapozgjedhur, sipas Kushtetutës, duhet të bëjnë betimin para presidentit Begaj dhe më pas të marrin detyrën.

Ky është rikonstruksioni i parë i madh i kabinetit “Rama3” pas zgjedhjeve parlamentare dhe formimit të shtatorit 2021. Në dy të mëparshmet, në fund të shtatorit 2022, zëvendëskryeministri dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, i cili tashmë akuzohet për korrupsion dhe ndodhet jashtë vendit, u zëvendësua nga Belinda Baluku. Në mesin e korrikut të këtij viti, Rama, pas krimeve të rënda të shpeshta, mes tyre edhe vrasjeve, vendosi të zëvendësojë Bladi Çuchin me Taulant Balën si ministër të Punëve të Brendshme.

LEXO EDHE:

Back to top button