Leksionet nga Izraeli për valën e radhës të pandemisë

Izraeli ka qenë një nga udhëheqësit botërorë në fushatën e vaksinimit, një sukses që duhet tu tregojë rrugën shumë vendeve duke i siguruar që vaksinat mund t’i ndihmojnë të rikthehen në “normalitet”.

- Advertisements -

Kjo po ndodh në SHBA, ku CDC ka paralajmëruar një “pandemi të të pavaksinuarve” dhe ekspertët kanë deklaruar se “të pavaksinuarit janë kërcënimi më i madh për rimëkëmbjen e vendit “.

Por mediat në SHBA kanë fajësuar të pavaksinuarit se pandemia “po del jashtë kontrollit për shkak të tyre”.

Por ky është mësimi që vjen nga Izraeli: Një numër i madh i njerëzve të vaksinuar janë ri-infektua me Covid, për shkak të “variantit  Delta” që ka prekur pjesën më të madhe të botës. Kryeministri Naftali Bennett ka deklaruar  se “faktet shkencore janë të qarta: Ata që vaksinohen infektohen më pak; ata që vaksinohen janë më pak ngjitës, raporton abcnews.al

Nuk ka shkop magjik “për rikthimin në normalitet”.  Pikërisht në momentin kur ne mendojnë se rastet po bien, ato rriten. Masa të ndryshme, nga distanca sociale te maskat dhe bllokimet, nuk kanë qenë gjithmonë efektive.

Ka shumë raste për të mësuar, nëse përvoja e Australisë – ku një politikë e ashpër kufitare fillimisht u duk  se do të rikthente normalitetin – në Suedi, zgjedhja për të mos u mbyllur nuk u miratua nga të huajt por në fakt rezultoi pozitive.

Të dhënat  na tregojnë se numri i rasteve për milion në Suedi, për shembull, nuk është shumë i ndryshëm nga të dhënat në Izrael, ku kishte bllokime. SHBA-të janë fshehur nga një ekstrem në tjetrin gjatë pandemisë. Zelli i ri kundër “të pavaksinuarve” ka kërkuar tu hedhë fajin një pjesë të vendit ku normat e vaksinimit janë pak më të ulëta  për përhapjen e Covid.

“Varianti delta ka shënuar rritje në SHBA”, shkruan një media amerikane. Një komentator, i cili nuk është ekspert mjekësor, ka thënë në CNN se “ne do të kalojmë nga një botë stimujsh në stimulues… kjo pasi njerëzit inkubojnë format më vdekjeprurëse të virusit, format më infektive të virusit dhe i ekspozojnë të tjerët ndaj të tjerëve, veçanërisht fëmijët. ”

Izraeli arriti një fushatë mbresëlënëse të vaksinimit – dhe jo vetëm për të vaksinuar pjesën më të madhe të popullatës së rritur,  por edhe të moshuarit dhe personat më të rrezikuar. Në mars u vaksinuan 83%  e popullsisë dhe vendi nuk regjistroi asnjë viktimë.

Megjithatë, sot në shtetin hebre, pavarësisht nga të gjitha këto dhe pa qenë në gjendje të fajësojmë “të pavaksinuarit” – të cilët përbëjnë vetëm një numër të vogël njerëzish  ka  rritje të rasteve të Covid përtej 1.000 në ditë, madje edhe 2.000 për një vend kaq të vogël, raporton abcnews.al

Mediat amerikane pretendojnë se rritja e rasteve po ndodh kryesisht në shtetet me nivele të ulëta vaksinimi, por në fakt një numër i  madh i rasteve janë regjistruar edhe në shtetet e mëdha. Kjo sepse SHBA-ja  nuk dëshiron të ketë një mbulim të shëndetshëm mediatik, me ekspertë aktualë, për atë që po ndodh.

Disa media në SHBA preferojnë të japin një përfundim të thjeshtë, duke fajësuar zonat e pavaksinuara dhe duke arritur në përfundimin se “në Shtetet e Bashkuara, kjo pandemi mund të ketë përfunduar.”

Nuk ka asnjë provë që mund të ketë përfunduar sepse me përjashtim të Kinës, ku nuk ka pothuajse asnjë rast, shumica e botës ka shënuar rritje të rasteve. Vendet me normat më të larta të vaksinimit, përfshirë MB, Izraelin dhe SHBA, vazhdojnë të shënojnë rritje .

Në prill, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA thanë se “provat sugjerojnë që njerëzit e vaksinuar nuk e përhapin Covid-19”, raporton abcnews.al

Sipas NBC, “Drejtori i CDC Rochelle Walensky, në bazë të studimeve të fundit  personat e vaksinuar që infektohen me Covid kanë po aq ngarkesë virale sa të pa vaksinuarit, duke bërë të mundur që ata të përhapin virusin tek të tjerët.

Bazuar në këtë studim, Walensky tha që CDC ka rekomanduar që të  gjithë fëmijët të mbajnë maska ​​në shkolla. ” Si zakonisht në SHBA, ata shqetësohen se “mesazhet” mund t’i çojnë njerëzit të bëjnë diçka që nuk është në interesin e tyre më të mirë. Kjo është arsyeja pse Amerika lëshoi ​​gjithashtu udhëzime  të rreme në fillim të pandemisë kur ata pretenduan se kishte mungesa të maskave.

Njerëzve iu tha që të mos mbanin maska ​​në mënyrë që të mos kishte mungesa. SHBA-të kanë marrë një vendim tjetër të çuditshëm gjithashtu, i cili vlen të citohet i plotë nga raporti i NBC: “Nuk dihet se sa të infektuar ka midis vaksinuarve në SHBA. CDC tha në maj se do të ndalonte monitorimin e numrit të rasteve tek njerëzit e vaksinuar përveç rasteve kur një person i vaksinuar plotësisht ishte shtruar në spital ose ka humbur jetën.

“Të dhënat e kufizuara deri më tani kanë treguar se  BioNTech ishte vetëm 39% efektive kundër variantit delta dhe 91% efektive në parandalimin e rasteve të rënda. ”

Amerika ka burimet më të mëdha për të monitoruar si rastet dhe përhapjen midis personave të vaksinuar. Izraeli, i cili është përpjekur të zvogëlojë politizimin e pandemisë, ka raportuar numrin e rasteve dhe të personave të riinfektuar midis të vaksinuarve për të studiuar situatën.

Ndërsa OBSH vlerësoi Kinën për mandatet e saj të maskave në Wuhan në shkurt 2020, ajo priti deri në Qershor për të dhënë udhëzime për pjesën tjetër të botës. OBSH gjithashtu priti me javë të tëra për të deklaruar koronavirusin një pandemi.

Ndërsa bota luftoi me ndryshimin e rregullave dhe strategjive, duke përfshirë fjalimet për “imunitetin e  tufave” në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Zelandën e Re, programet e vaksinave përfundimisht u  vunë në zbatim në vjeshtën e vitit 2020, në një kohë rekord.

Izraeli ishte ndër të parët që vendosi vaksinimin masiv, të shtyrë nga mesazhet pozitive të qeverisë dhe kujdesit shëndetësor kombëtar. Nga marsi i vitit 2021, ky u cilësua një sukses i madh. Nga korriku, sidoqoftë, modeli i suksesit në zvogëlimin e rasteve kishte ndryshuar.

Është gjithashtu konfuze sepse në fillim duhej të vaksinoheshin  të moshuarit. Por tani vaksinat janë miratuar edhe për fëmijët. Ndërsa në SHBA, lufta mediatike rreth vaksinave është ende duke u diskutuar prodhuesit e vaksinave deri më tani nuk kanë prodhuar ende një vaksine që mund të mposhtë Deltan.

Delta mund të jetë vetëm mishërimi i fundit i një gjeografie në ndryshim të pandemisë.

Kjo për faktin se tani jemi duke hyrë në një fazë të re. Faza e parë ishte kriza fillestare, e dyta ishte faza e vaksinimit, por e treta është ajo në të cilën përhapja vazhdon dhe shfaqen variante që parandalojnë disi rikthimin në normalitet. Disa kanë argumentuar se pandemia  është si gripi dhe se duke pasur parasysh aftësinë e vaksinave për të zvogëluar simptomat, përhapja  mund të pësojë rënie.

Pretendimi se kjo është një “pandemi e të pavaksinuarve” në SHBA ka të bëjë më shumë me përpjekjen për të detyruar njerëzit që të vaksinohen.

Pse shkencëtarët nuk kishin informacion që Delta do të infektonte edhe të vaksinuarit?

Pse ka kaq pak diskutime për një dozë të tretë të vaksinave që synon veçanërisht Delta?

Cila është “Delta” e ardhshme – varianti tjetër që do të shfaqet, ndoshta vitin e ardhshëm?

Në epokat e mëparshme, qeveritë kanë koordinuar në mënyrë efektive aktivitetet e tyre. Pavarësisht nëse ishte garë hapësinore e viteve 1960 apo Projekti Manhattan, ose Lufta e Dytë Botërore – kur fabrika të tëra u përdorën për të prodhuar avionë bombardues – përdorimi i më të mirëve të kombit për t’u marrë me një krizë kombëtare ose globale ishte diçka normale.

Atëherë, cilat janë strategjitë më të mira- dhe cilat janë përpjekjet kombëtare dhe ndërkombëtare për të koordinuar sistematikisht përgjigjet e Covid? 

Në çdo hap, kjo pandemi ka zënë në befasi njerëzit dhe vendet. Vendet janë etiketuar “jeshile” një javë  dhe”të kuqe” javës tjetër për sa i përket udhëtimeve.

Por misteret vazhdojnë. Koordinimi kombëtar dhe përgatitja për të ardhmen duhet të nënkuptojë testimin sistematik  kundër varianteve, transmetimit dhe rasteve serioze – për të parë se çfarë po ndodh në të vërtet.

Në vend të këtyre përgjigjeve, ne vazhdojmë të shohim kaos. Vendet nganjëherë flasin për pasaporta ose certifikata vaksinash për të hyrë në ambiente të ndryshme.  Mandatet e maskave ndryshojnë nga vendi në vend.

Njerëzve gjithashtu preferojnë të fajësojnë “të pavaksinuarit” ./ABC

LEXO EDHE:

Back to top button