Lufta në Rripin e Gazës, OKB: Nuk jemi në gjendje të ushqejë shumicën e civilëve në Rafah

Lufta në Rripin e Gazës, OKB: Nuk jemi në gjendje të ushqejë shumicën e civilëve në Rafah

Agjencia e Kombeve të Bashkuara ka thënë se nuk është në gjendje të ushqejë shumicën e civilëve në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

Vetëm 27,000 njerëz në Rafah janë duke u arritur aktualisht nga Programi Botëror i Ushqimit (WFP), sipas drejtorit të tij lokal Matthew Hollingworth.

Rreth një milion palestinezë jetojnë në zonë, shumë prej tyre të zhvendosur nga pjesë të tjera të Gazës.

“Tingujt, erërat, jeta e përditshme janë të tmerrshme dhe apokaliptike. Njerëzit flenë nën tingujt e bombardimeve, ata flenë nën tingujt e dronëve, ata flenë nën tingujt e luftës, pasi tani tanket rrotullohen në pjesë të qendrës Rafah, e cila është vetëm kilometra larg. Dhe zgjohen me të njëjtat tinguj,” tha Hollingworth.

LEXO EDHE:

Back to top button