Lufta në Ukrainë, eksperti: Shanse shumë të vogla që Rusia të përdorë armë bërthamore

Lufta në Ukrainë, eksperti: Shanse shumë të vogla që Rusia të përdorë armë bërthamore

Presidenti rus Vladimir Putin ka lënë të kuptohet vazhdimisht për përdorimin e armëve bërthamore.

Mes një kundërofensive të suksesshme ukrainase, ai tha se Moska do të “mbronte tokën e saj me të gjitha forcat dhe burimet” që ka.

Kjo vjen pasi homologu i tij amerikan Joe Biden tha se kërcënimet ishin më seriozet që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962.

Euronews foli me Nikolai Sokov, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën e Vjenës për Çarmatimin dhe Mospërhapje, i cili ka punuar në ministrinë e jashtme të Rusisë, për të marrë pikëpamjet e tij mbi shanset e përdorimit të armëve bërthamore në luftën në Ukrainë.

Këtu është një përzgjedhje e përgjigjeve të tij.

A mendoni se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë armë bërthamore?

“Nëse keni parasysh përdorimin e armëve bërthamore kundër Ukrainës, atëherë probabiliteti është shumë, shumë i ulët. Sigurisht, këto ditë, çdo gjë mund të ndodhë,” tha Sokov.

“Deri më tani, të gjitha sinjalizimet bërthamore që janë bërë nga Vladimir Putin dhe bashkëpunëtorët e tij që nga fillimi i luftës janë drejtuar në Perëndim, në NATO, por jo në Ukrainë.”

A mendoni se ai mund të përdorë armatim bërthamor drejt Perëndimit, drejt anëtarëve të NATO-s?

“Ai nuk duhet të vendosë shumë. Shumë armë janë vendosur tashmë ose mund të përdoren nga shumë thellë brenda Rusisë.

“Rreziku kryesor është që lufta në Ukrainë të përshkallëzohet dhe të përfshijë drejtpërdrejt NATO-n. Nuk pres një sulm të befasishëm nga Rusia duke përdorur armë bërthamore kundër NATO-s.

“Do të jetë një proces. Do të ketë më shumë paralajmërime, ose ndoshta do të ketë përdorim të armëve konvencionale, por më vonë do të bëhet fjalë për armët bërthamore.

I mbështetur në një qoshe, a do të përdorë armët bërthamore Putini si mjetin e fundit?

“Unë do të thosha se nëse mbijetesa e vendit, e regjimit politik është në rrezik, atëherë po, kjo është pikërisht situata për të cilën synohen armët bërthamore.

LEXO EDHE:

Back to top button