Majami, triumf i tenistit 24 vjeçar nga Polonia

Tenisti 24-vjeçar nga Polonia, Hubert Hurkaç wshtw fitues i turneut Masters të Majamit për meshkuj, pas triumfit në finale ndaj italianit Janik Siner me 2-0 nw sete. Kjo ishte hera e parë për këta dy tenistë që shkonin në finalen e një turneu Masters, ndaj për polakun ky është triumfi i parë në karrierë në një event kaq të rëndësishëm.

 

 

 

Në këtë turne priteshin surpriza, duke qenë se nuk luanin tenistët më të mirë në botë si Federer, Nadal dhe Gjokoviç. Gjithsesi, triumfi i Hurka­çit, nga dita e sotme numri 16 në botë, ishte një befasi e vërtetë, pasi askush nuk priste që të fitonte ky emër.

LEXO EDHE:

Back to top button