Manifestim kundër maskave në Madrid, protestuesit mohojnë ekzistencën e virusit – ALSAT-M


Edhe pse në Spanjë janë regjistruar mbi 340 000 raste të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 28 000 viktima nga Covid-19, ende ka persona që e mohojnë ekzistencën e virusit.

Të dielën, në Madrid u grumbulluan qindra persona për të protestuar kundër përdorimit të detyrueshëm të maskës edhe kur respektohet distancimi social.

Por, protesta nuk u kufizua vetëm te maskat, por edhe mbështeti teoritë konspirative që fajësojnë 5G-në për koronavirusin. Mes thirrjeve u dëgjuan edhe të tilla si “Duam të shikojmë koronavirusin” dhe “Teste false, pozitivitet fals”.

Fakt interesant ishte se në këtë protestë kundër përdorimit të detyrueshëm të maskave pati edhe manifestues që mbanin maska. Sipas tyre, kjo u bë në mënyrë që autoritetet mos t’i akuzojnë në të ardhmen për shtimin e personave të infektuar me Covid-19.

LEXO EDHE:

Back to top button