Maqedonia e Veriut dhe SHBA-ja do të nënshkruajnë memorandum të ri për bashkëpunim në mbrojtje

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe ndihmësja e sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së për çështje ndërkombëtare të sigurisë, Mara Karlin sot pasdite në të njëjtën kohë në Shkup dhe Uashington do ta nënshkruajnë Memorandumin për bashkëpunim në mbrojtje mes dy shteteve.

- Advertisment -

Gjatë nënshkrimit të Memorandumit në Ministrinë e mbrojtjes do të merr pjesë edhe ambasadorja e SHBA-së, Kejt Bërns.

“Memorandumi i ri për bashkëpunim do të ndërroj memorandumin aktual i nënshkruar në vitin 1994 dhe do të pasqyroj bashkëpunimin intensiv mes dy vendeve, si partnerë strategjik, ndërsa tani edhe aleat në NATO”, njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes.

LEXO EDHE:

Back to top button