Mariah Carey zyrtarisht nuk është “Mbretëresha e Krishtlindjeve”

Mariah Carey zyrtarisht nuk është “Mbretëresha e Krishtlindjeve”

Aplikimi i Mariah Carey për markën tregtare “Mbretëresha e Krishtlindjeve” është refuzuar nga Zyra e Patentave dhe Markave të SHBA-së.

Kërkesa e yllit amerikan u refuzua pasi kompania e saj nuk iu përgjigj kundërshtimit të një këngëtari tjetër.

Marka tregtare do t’i kishte dhënë asaj të drejtën ligjore për të ndaluar të tjerët nga përdorimi i titullit në muzikë dhe mallra.

Carey gjithashtu dështoi në përpjekjet për të markuar shkurtesën “QOC” dhe “Princess Christmas”.

Ylli i muzikës është bërë sinonim i periudhës festive që nga publikimi i këngës së saj të vitit 1994, All I Want for Christmas Is You.

Duke përfunduar një rrugëtim prej 26 vitesh, klasikja festive e kudogjendur më në fund arriti në vendin e parë në tabelën e këngëve solo në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2020.

Kompania e Carey-t Lotion LLC aplikoi për markën tregtare yuletide vitin e kaluar, duke çuar në një tjetër këngëtare, Elizabeth Chan, e cila u përball me një sfidë ligjore në gusht, në një përpjekje për ta bllokuar atë nga marrja e regjistrimit./euronews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button