Maska më e mirë e bërë në shtëpi për flokët e dëmtuar dhe të lyer: Stimulon rritjen dhe redukton rënien gjatë vjeshtës

Po vijnë ditë të ftohta, të cilat sjellin me vete edhe temperatura të ulëta dhe ndër të tjera ndikojnë edhe në cilësinë e flokëve.

Nëse flokët tuaj janë tashmë të dëmtuar, kjo maskë natyrale do t’ju ndihmojë të rivendosni një pamje të shëndetshme dhe të rregulluar, si dhe do t’i forconi ato për ditët e dimrit kur flokët tuaj kanë nevojë për kujdes shtesë.

Kjo maskë është e përshtatshme për të gjitha llojet e flokëve dhe gjithashtu ndihmon në reduktimin e rënies së flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve.

 

 

 

Përbërësi kryesor është majaja, e cila përmban një sasi të madhe të mineraleve dhe vitaminave B, të cilat janë shumë të rëndësishme për pamjen e shëndetshme të flokëve. Është e rëndësishme të aplikoni këtë maskë dy herë në javë, dhe për të marrë rezultate maksimale, procedura përsëritet për një periudhë 2 mujore, pa ndërprerje.

Përbërësit e nevojshëm:

– 3-4 lugë qumësht të ngrohtë
– 1 lugë çaji mjaltë
– 7 gr. maja e thatë ose 20 g. maja e freskët

 

 

Mënyra e përgatitjes:

Shkrini 1 lugë çaji mjaltë në 3-4 lugë qumësht dhe shtoni 20 g mjaltë. maja e freskët (nëse keni flokë të gjatë, përdorni dyfishin e sasisë).

Lëreni majanë në një vend të ngrohtë të fermentohet për 15 deri në 20 minuta, më pas aplikojeni maskën në flokë të larë dhe të lagur. Vendosni një kapak dushi dhe mbështillni flokët me një peshqir dhe lëreni të veprojë për 1 deri në 2 orë. Në fund, lani flokët me ujë të ngrohtë.

Majaja është e pasur me vitamina, proteina dhe minerale që janë të nevojshme për rritjen e flokëve, dhe lëndët ushqyese thithen në folikulat dhe forcojnë flokët e dëmtuar.

LEXO EDHE:

Back to top button