​Mbroni zemrën dhe enët e gjakut: Zbulohen tre “vrasësit” e kolesterolit

​Mbroni zemrën dhe enët e gjakut: Zbulohen tre “vrasësit” e kolesterolit

Mjekja britanike Deborah Lee ka përpiluar një listë me tre produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të ulni shpejt nivelin e kolesterolit në gjak, dhe kështu rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe kardiovaskulare.

Siç shpjegoi ajo, nivelet e rritura të kolesterolit lidhen më shpesh me zakonet e të ngrënit, por në disa raste shkak mund të jenë edhe sëmundjet e veshkave, funksioni i pamjaftueshëm i tiroides, obeziteti, anoreksia, konsumimi i cigareve ose sasi të mëdha të alkoolit, si dhe kripë e tepërt në dietë.

Ushqimet që rrisin kolesterolin përfshijnë mish yndyror, salsiçe, pasta, djathëra dhe ëmbëlsira. Sidoqoftë, siç këshillon mjeku, nuk duhet të heqësh dorë plotësisht, por vetëm të kufizosh sasinë.

Si hap i parë në luftën kundër kolesterolit të lartë, mjeku britanik rekomandon zëvendësimin e yndyrave të ngopura me ato të pangopura. Dieta mund të përfshijë arra, vaj ulliri dhe susami, bishtajore, peshk i kuq dhe shpezë.

LEXO EDHE:

Back to top button