Me ndihmën e një pijeje do të përshpejtoni metabolizmin dhe do të humbni peshë

Me ndihmën e një pijeje do të përshpejtoni metabolizmin dhe do të humbni peshë

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, më e rëndësishmja është të jeni në një deficit kalori dhe më pas aktiviteti fizik është padyshim hapi i radhës. Por ajo që është gjithashtu e rëndësishme është puna e metabolizmit tuaj, e cila varet nga lloji i ushqimit që konsumoni.

Prandaj, nuk është keq të dini ushqimet që mund të nxisin metabolizmin tuaj dhe në këtë mënyrë t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Edhe pijet që konsumojmë luajnë një rol të madh në punën e metabolizmit. Kështu, përveç ujit, kafesë së zezë dhe çajit jeshil, mund të gjeni receta të ndryshme për humbje peshe.

Një pije e tillë është pija me limon me majdanoz. Majdanozi njihet si një ushqim medicinal që ndihmon në largimin e substancave të dëmshme nga trupi dhe reduktimin e fryrjes së barkut. Ajo që njerëzit kanë vënë re gjatë konsumimit të çajit të majdanozit është se ai inkurajon urinimin e shtuar, gjë që është e mirë për nxjerrjen e lëngjeve të tepërta nga trupi.

Receta për këtë çaj është shumë e thjeshtë. Hidhni një litër ujë në një tenxhere dhe lëreni të vlojë. Kur uji të vlojë, shtoni gjashtë lugë majdanoz të grirë. Lëreni të ziejë për rreth 5 minuta. Kur të jetë gati, lëreni çajin të ftohet dhe shtoni dy limonë të shtrydhur, për një shije më të mirë.

Kjo pije ndihmon më së shumti në humbjen e depozitave të yndyrës në zonën e stomakut dhe rekomandohet të pihet në mëngjes para mëngjesit. Është gjithashtu e nevojshme të pihet për pesë ditë, dhe më pas të bëhet një pushim prej disa ditësh.

LEXO EDHE:

Back to top button