Më shumë se 40 balena kanë ngordhur pasi u bllokuan në ishullin Lewis në Skoci

Më shumë se 40 balena kanë ngordhur pasi u bllokuan në ishullin Lewis në Skoci

Shërbimi britanik i shpëtimit të zhytësve të jetës detare (BDMLR) tha se ata u njoftuan nga policia të dielën në mëngjes se balenat pilot ishin bllokuar në një plazh në ishullin Lewis në Skoci, raportoi The Guardian .

Raportet fillestare sugjeruan se kishte rreth 55 balena , duke përfshirë të rritur dhe viça, por shpejt u zbulua se vetëm 15 prej tyre mbetën gjallë.

BDMLR deklaroi se mjekët e tyre vendas u dhanë ndihmën e parë balenave pilot dhe mjekët nga zonat përreth po përgatiteshin për ndërhyrje dhe transport të organizuar në ishull.

Nuk dihet shkaku i ngecjes, por mendohet se balenat mund të kenë ndjekur njërën nga femrat.

Foto: Printskrin/ Facebook/ British Divers Marine Life Rescue

“Një nga balenat e ngordhura duket se ka pasur një prolaps vaginal, kështu që ne dyshojmë se i gjithë bishtaja ishte bllokuar për shkak të lindjes së një femre. “Balenat pilot janë të njohura për lidhjet e tyre të forta sociale, kështu që shpesh kur një balenë ka vështirësi, të tjerat i ndjekin,” tha BDMLR.

Rojet bregdetare, Shërbimi Skocez i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit, policia dhe Skema Skoceze e Mbledhjes së Kafshëve Detare (SMASS) ishin gjithashtu në vendngjarje të dielën.

 “Rreth orës 15:30, veterineri lokal, së bashku me rojen bregdetare, zjarrfikëset dhe shpëtimin dhe mjekësinë ligjore, arritën në përfundimin se plazhi i cekët dhe kushtet e dallgëve të përafërta e bënë vendin shumë të pasigurt për të shpëtuar kafshët e mbetura. Duke marrë parasysh se sa kohë ishin balenat jashtë ujit, përveç kushteve të këqija, u vendos që ato të eutanizoheshin për shkak të kërcënimeve për shëndetin dhe mirëqenien e tyre”, shtoi BDMLR .

Shërbimi i Mbretërisë së Bashkuar mori më shumë se 3,000 telefonata për speciet detare të bllokuara në brigjet e Mbretërisë së Bashkuar vitin e kaluar, por shkalla e incidentit të djeshëm është e jashtëzakonshme.

Foto: Printskrin/ Facebook/ British Divers Marine Life Rescue
Foto: Printskrin/ Facebook/ British Divers Marine Life Rescue
Foto: Printskrin/ Facebook/ British Divers Marine Life Rescue

LEXO EDHE:

Back to top button