Medalja e parë për një sportiste nga Alaska

Notarja 17-vjeçare amerikane Lidia Jakobi, është sportistja e parë nga Alaska që fiton medaljen e artë në një Olimpiadë, medalje që natyrisht i përket Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

- Advertisements -

Ajo triumfoi në finalen e 100 metrave, stili bretkosë. Notarja 17 vjeçare, regjistroi kohën prej 1 minutë, 4 sekonda e 95 të qindat, duke lënë pas Tatjana Shoenmejkerin nga Afrika e Jugut dhe kampionen e botës, Lili King, poashtu nga SHBA.

LEXO EDHE:

Back to top button