Mediat spanjolle zbulojnë arsyet e “lamtumirës” së Zherard Pike-s

Njoftimi i Zherard Pike-s se po largohet nga Barcelona dhe do të tërhiqet menjëherë nga futbolli aktiv shpërtheu si një “bombë” në shtypin ndërkombëtar. Shtypi spanjoll analizon sot arsyet e vendimit të asit 35-vjeçar.

Pike kishte deklaruar në një kohë të padyshimtë në të kaluarën se do të varte këpucët kur të kuptonte se nuk ishte në gjendje të përmbushte kërkesat e një klubi si Barcelona.

Që në verë trajneri Çavi ia kishte bërë të qartë se nuk do të ishte më zgjedhja e tij kryesore, por gjatë sezonit zbuloi se ishte i fundit. Edhe pas dëmtimeve të panumërta të mbrojtësve (më së shumti humbja e Araujos), trajneri dhe shoku i tij i skuadrës dikur nuk duket se i besuan atij, duke vendosur lojtarë si Kounde, Garsia, Kristensen dhe Alonso.

Kjo ndikoi në psikologjinë e tij, dhe ishte i detyruar të jepte zgjidhje. Megjithatë, siç raportojnë mediat spanjolle, Pike, edhe pse pranoi se nuk performoi në standardet e viteve të kaluara, ishte i mërzitur nga qëndrimi i Barcelonës. Ai beson se askush nga klubi nuk e ka mbrojtur, si në zbulimet për transaksionet me presidentin e federatës, si dhe në disa gabime të tij, si ato në ndeshjen e fundit ndaj Interit në “Camp Nou”.

As sigurisht në “tërmetin” e shkaktuar në media nga ndarja e tij nga Shakira. Madje, disa burime pranë lojtarit thonë se ai dyshon se ka pasur një “fushatë” të fshehtë për diskreditimin e tij nga persona të afërt me klubin, me synimin për ta nxjerrë jashtë për shkak të kontratës së tepruar.

Një pyetje e madhe, tani, ka të bëjë me atë që do të ndodhë me të. Pique pritej të grumbullonte rreth 80 milionë euro deri në verën e vitit 2024, para që i korrespondojnë bilancit të kontratës së tij, por edhe disa detyrime nga e kaluara që lojtari pranoi t’i shlyente për të lehtësuar klubin e mbiborxhuar dhe për të bërë transferime. Megjithatë, llogaritet se me dorëheqjen e Pique-s në thelb një vit e gjysmë para përfundimit të kontratës, klubi do të kursejë rreth 50 milionë euro vetëm nga përfitimet e parashikuara që ai do të merrte.

Megjithatë, Barcelona tashmë po planifikon forcimin e mbrojtjes së saj për muajin janar. Joan Laporta thuhet se ka miratuar një tarifë të madhe transferimi për një portier dhe Inigo Martinezthuhet se është i pari në listë. Asi ndërkombëtar 31-vjeçar, nuk do ta ketë problem të luajë një rol plotësues duke qenë se kontrata e tij me Bilbaon skadon në verën e vitit 2023, ai nuk do të jetë i shtrenjtë. /abcnews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button