Mesi kanoset nga mafiozët në Rosario: Ne po ju presim!

Kampioni 35-vjeçar, Lionel Mesi, u përfshi në një histori të kontureve me të vërtetë të errëta, viktimë e një ‘paralajmërimi’ të tipit mafioz, që synonte në qytetin e tij të lindjes, Rosario, një supermarket që i përket familjes së gruas, Antonella Rokuzo.

“Ne po ju presim. Javkin është një trafikant droge, ai nuk do t’ju mbrojë”, – shkruhej në mesazhin e lënë në një mur afër dyqanit, pasi dy njerëz me motor kishin qëlluar 14 herë me armë kundër supermarketit gjatë natës.

Pablo Javkin është kryetari i qytetit të Provincës së Santa Fe dhe referenca për të nuk është aksidentale, duke pasur parasysh që për ca kohë qytetari i parë i Rosarios ka qenë në luftë me trafikantët e drogës.

Historia kuptohet se krijoi shumë ndjesi në Argjentinë dhe goditi ndjeshmërinë e një fëmije thellë, i cili si shumë tifozë të vegjël albicelesti përjetuan gëzimin e madh të triumfit në Kupën e Botës në Katar.

Një djalë 10-vjeçar nuk mund të qëndronte pa bërë asgjë përballë kërcënimeve të drejtuara për Messin dhe i shkruajti një letër prekëse, duke i ofruar atij një strehë të sigurt nga kriminelët.

“Përshëndetje Messi, unë jam Martin. Jam 10 vjeç dhe të pyes nëse mund të vish në Coronel Dorrego. Është një qytet i qetë, këtu askush nuk do t’ju lëndojë, nuk do t’ju shqetësojnë. Unë dua të luaj futboll me fëmijët tuaj”, thuhet në letrën.

Një mesazh i shkruar me zemër, e cila nënkupton butësinë e shpirtit të pastër me të cilin u mendua.

LEXO EDHE:

Back to top button