Mësoni pesë arsye pse duhet të hani manaferra

Me shijen e mahnitshme që ofrojnë manaferrat, ngrënia e tyre mund t’i japë trupit tuaj disa përfitime të mëdha nëse i shijoni rregullisht

Këtu janë pesë efektet e mahnitshme:

Ju mund të humbni peshë

Manaferrat janë të yndyrshme dhe pa natrium, nuk kanë sheqerna të shtuara dhe janë relativisht të ulëta në kalori. Përveç kësaj, fibrat që gjenden në këto manaferra mund të ndihmojnë në nxitjen e ngopjes, gjë që mund të ndihmojë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme në afat të gjatë.

Forconi imunitetin

Vitamina C është një lëndë ushqyese e fuqishme që ndihmon shëndetin e imunitetit. Ajo kontribuon në mbrojtjen imune dhe stimulon aktivitetin antioksidues të pastrimit, duke mbështetur në fund shëndetin e përgjithshëm të një personi. Një filxhan manaferra të freskëta siguron 30 mg vitaminë C.

Përmirësime të aftësive njohëse

Manaferrat përmbajnë një polifenol unik të quajtur antocianin, i cili gjendet në ushqime të tjera me ngjyrë natyrale blu ose vjollcë, si boronica, lakra vjollcë dhe patatet vjollcë. Të dhënat tregojnë se ky polifenol lidhet me përmirësime të ndjeshme të kujtesës, vëmendjes dhe shpejtësisë psiko-motore, gjë që e bën manaferrën një ushqim të fuqishëm për shëndetin e trurit.

Përmirësime në shëndetin e zorrëve

Mikrobioma juaj e zorrëve mund të ketë një ndikim të thellë në shëndetin e zorrëve, shëndetin tuaj imunitar dhe madje edhe shëndetin tuaj mendor, dhe ndikohet nga disa zgjedhje dietike dhe të stilit të jetesës. Konsumimi i manaferrave mund të shkaktojë një ndryshim të fortë në komunitetet bakteriale gastrointestinale dhe të mbështesë një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve.

Lehtësojnë inflamacionin

Inflamacioni kronik shoqërohet me sëmundje të zemrës, goditje në tru, kancer dhe sëmundje të tjera. Të dhënat tregojnë se këto manaferra mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, veçanërisht atij të shkaktuar nga mbipesha.

LEXO EDHE:

Back to top button