Miliarderi Larry Connor planifikon një ekspeditë në Titanikun në një nëndetëse më të sigurt

Larry Connor, një miliarder nga Ohio, planifikon një ekspeditë të re në anijen legjendare "Titanic", e cila shtrihet në fund të Oqeanit Atlantik.

Connor synon të rivendosë besimin në sigurinë e ekspeditave të tilla pas incidentit tragjik të vitit të kaluar në të cilin u vra ekuipazhi i nëndetëses Titan të OceanGate.

Miliarderi po planifikon një zhytje 3,800 metra drejt mbytjes së Titanikut me një zhytës të avancuar, i shoqëruar nga Patrick Lahey, bashkëthemelues i Triton Submarines, i cili ndërtoi Triton 4000/2 Abyssal Explorer. Është një nëndetëse me dy persona, e krijuar për të kryer misione të shumta në det të thellë në një mënyrë të sigurt dhe të besueshme.

Qëllimi i ekspeditës është gjithashtu të tregojë se sa kërkime të thella mund të kryhen pa rrezik, veçanërisht pas shpërthimit katastrofik të nëndetëses “Titan” qershorin e kaluar, në të cilin vdiqën pesë pasagjerë, përfshirë CEO të OceanGate, Stockton Rush.

“Dua t’u tregoj njerëzve në mbarë botën se edhe pse oqeani është jashtëzakonisht i fuqishëm, ai mund të jetë ende i bukur dhe i këndshëm dhe të ndryshojë vërtet jetën e një personi nëse bëhet në mënyrën e duhur.” Patrick kishte menduar dhe projektuar nëndetësen për më shumë se një dekadë, ne nuk kishim materialet dhe teknologjinë. “Kjo nëndetëse nuk mund të ishte ndërtuar pesë vjet më parë,” tha Connor për Wall Street Journal.

Siç dihet, “Titani” ishte rrugës për në “Titanik” kur më 18 qershor pësoi një fatkeqësi në të cilën Rush i lartpërmendur, miliarderi Hamish Harding, francezi Paul-Henri Nargeole dhe biznesmeni pakistanez Shahzada Dawood së bashku me 19-të e tij. djali vjeçar Sulimani vdiq.

Ekspertët e industrisë dhe një sinjalizues kanë ngritur më parë shqetësime për sigurinë e Titanit, veçanërisht për shkak të vendimit të OceanGate për të anashkaluar certifikimin nga autoritetet e njohura të sigurisë.

LEXO EDHE:

Back to top button