7 faktet më të pazakonta që dimë për Jupiterin

Jupiteri është planeti më i vjetër dhe më i madh në Sistemin tonë Diellor, shpesh më i ndrituri në qiellin e natës pas Venusit. Shkencëtarët e kanë ndjekur atë që nga teleskopët e parë. Në vitin 1610, Galileo Galilei vëzhgoi Jupiterin përmes teleskopit të tij dhe zbuloi 4 hëna të mëdha. Kjo e çoi atë në idenë revolucionare se Toka, si ato hëna, mund të jetë në orbitën e një trupi më të madh, në vend që të jetë qendra e universit.

Tipari më dallues i Jupiterit është masa e tij e madhe. Falë gravitetit të tij, Jupiteri luan rolin e “vëllait të madh” në Sistemin Diellor dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në ngjarjet historike. 4 miliardë vjet më parë, së bashku me Saturnin, graviteti i tyre hodhi kometa dhe asteroide nëpër Sistemin Diellor. Kjo mund të ketë shkaktuar periudhën e njohur si Bombardimi i Rëndë i Vonë, kur planetezimalët bombarduan sistemin e brendshëm diellor dhe krijuan shumë kratere në Hënë.

Në 50 vitet e fundit, misionet hapësinore dhe teleskopët më të avancuar i kanë lejuar shkencëtarët të shikojnë prapa reve të Jupiterit dhe ta studiojnë atë me një qartësi të paparë. Mjedisi i Jupiterit është gjetur të jetë jashtëzakonisht armiqësor. Stuhitë afatgjata rrethojnë sipërfaqen e planetit në vija shumëngjyrëshe dhe nivelet vdekjeprurëse të rrezatimit kërcënojnë çdo ndërhyrës. Hënat e Galilesë, si Jupiteri, janë larg botëve paqësore.

Me vorbullat e tij të bukura dhe natyrën ekstreme, Jupiteri ka pushtuar prej kohësh imagjinatën e publikut dhe ka stimuluar kërkimin shkencor. Zbulimet e fundit i kanë shtuar më tej mistikën e saj, duke i inkurajuar studiuesit të vazhdojnë të eksplorojnë këtë botë të largët. Këtu janë disa nga zbulimet më magjepsëse rreth Jupiterit dhe hënave të tij gjatë 5 dekadave të fundit.

1. Jupiteri ka një bërthamë të pazakontë

Si një gjigant gazi, Jupiteri nuk ka sipërfaqe të ngurtë – përveç bërthamës së tij të paqartë. Në qendër është një përzierje e lëndëve të ngurta dhe gazeve të ngjeshur përtej njohjes nga graviteti. Imagjinoni të kafshoni një karamele që është ende e butë nga jashtë, por qendra është ngurtësuar – kështu duket pjesa e brendshme e Jupiterit, me një shtresë të jashtme të butë që kalon në një bërthamë të dendur.

Brendësia e pazakontë e Jupiterit u zbulua nga misioni Juno në 2017 duke përdorur matjet e fushës së gravitetit, të cilat hartojnë ndryshime delikate në tërheqjen gravitacionale të anijes kozmike ndërsa përshkon të gjithë planetin. Të dhënat treguan se Jupiteri ka një bërthamë “të paqartë”. “Ne ende nuk e kuptojmë plotësisht saktësisht se çfarë po ndodh,” tha Heidi Becker, një shkencëtare planetare e NASA-s dhe një nga hetuesit kryesorë të misionit Juno.

Kuptimi i bërthamës së Jupiterit jep të dhëna për origjinën e tij. Shumica e proto-planeteve grumbullojnë së pari trupat e ngurtë derisa të bëhen mjaftueshëm masivë për të tërhequr gazra. Por Jupiteri mund të mos ketë ndalur kurrë së grumbulluari trupa të ngurtë ndërsa rritej, gjë që mund të shpjegojë pse planeti është një përzierje trupash dhe gazesh nga qendra e tij në sipërfaqen e tij. Një tjetër teori është se një objekt i madh, i krahasueshëm në madhësi me Jupiterin, u përplas me planetin dhe prishi brendësinë e tij, duke mjegulluar kufirin midis bërthamës dhe mantelit.

2. Magnetosfera e fortë krijon rryma energjetike

Fusha magnetike e Tokës krijohet nga rrotullimi i hekurit të shkrirë në thelbin e saj, i cili krijon dinamon. Në Jupiter, fusha magnetike fuqizohet nga një substancë e pazakontë e njohur si hidrogjeni metalik.

Masa e madhe e Jupiterit krijon presione të pabesueshme thellë në brendësi të tij, duke krijuar forma ekzotike të materies që nuk gjenden askund tjetër në Sistemin Diellor. Hidrogjeni, elementi më i lehtë, është normalisht një gaz, por brenda Jupiterit është i ngjeshur deri në pikën ku elektronet e tij ndahen nga atomet dhe lëvizin lirshëm. Ky det i elektroneve në lëvizje krijon një dinamo që i jep Jupiterit fushën e tij të fortë magnetike. Magnetosfera e Jupiterit është objekti më i madh në Sistemin Diellor, disa herë më i gjerë se Dielli. Kjo magnetosferë mbron planetin nga era diellore, duke devijuar grimcat që vijnë nga Dielli deri në orbitën e Saturnit.

Edhe pse Jupiteri nuk ndikohet nga era diellore, sistemi i tij – Jupiteri dhe hënat e tij – krijon grimcat e veta energjike. Këto grimca bllokohen dhe përshpejtohen nga fusha magnetike që mbron planetin nga bombardimet e jashtme të joneve.

“Prania e një fushe magnetike ka avantazhe dhe disavantazhe,” thotë Chen Li, një shkencëtar planetar në Universitetin e Miçiganit dhe një nga hetuesit e misionit Juno.

Grimcat e ngarkuara vijnë nga hëna më aktive e Jupiterit, Io, shpërthimet vullkanike të së cilës elektrizohen ndërsa fusha magnetike heq elektronet nga molekulat e saj. Këto elektrone të lira lëvizin rreth Jupiterit me gati shpejtësinë e dritës, duke emetuar valë radio. Këto emetime radio paraqesin problem për shkencëtarët, sepse ato maskojnë sinjalet e radarit që hetojnë brendësinë e planetit nga Toka. Mburoja elektronike gjithashtu krijon një rrip rrezatimi që godet avionin. Për të përballuar këtë rrezik, shkencëtarët ndërtuan Juno “si një tank i blinduar”, thotë Becker – të gjitha pjesët e ndjeshme elektronike janë të vendosura në një dhomë titani që i mbron ato nga elektronet dhe peshon gati 180 kilogramë.

Pavarësisht këtyre sfidave, magnetosfera e fuqishme e Jupiterit krijon aurora spektakolare kur elektronet godasin atomet e tjera në atmosferë, duke lëshuar ndezje drite. Për shkak se fusha magnetike është mjaft e madhe për të përfshirë hënat, ajo transporton grimcat e nxjerra nga Io në vende të tjera. Shkencëtarët madje kanë zbuluar ndotës në Evropë, një tjetër hënë e Jupiterit që është qindra mijëra kilometra larg nga Io.

3. Jupiteri është i nxehtë

Jupiteri ende nuk është ftohur plotësisht që nga ditët e tij të hershme. Nxehtësia po rrezaton ende nga planeti miliarda vjet pas formimit të tij. Shkencëtarët besojnë se kjo nxehtësi ndihmon në nxitjen e stuhive intensive që shihen në atmosferën e Jupiterit.

Misioni Voyager mati sasinë e nxehtësisë së emetuar nga Jupiteri kur kaloi pranë gjigantit të gazit në 1979. Më pas shkencëtarët zbuluan se Jupiteri lëshonte më shumë nxehtësi sesa parashikonin modelet: Disa pjesë të planetit ishin gati 426.6°C më të nxehtë se sa pritej.

Misteri i nxehtësisë shtesë u zgjidh katër dekada më vonë kur shkencëtarët në Observatorin Keck hartuan temperaturat e Jupiterit. Ata zbuluan se planeti është më i ftohtë pranë ekuatorit dhe më i ngrohti pranë poleve magnetike, ku aurora është më intensive. Kjo tregoi se aurorat përfaqësojnë një burim shtesë nxehtësie. Plazma nga Io përplaset me atmosferën e Jupiterit duke krijuar aurora spektakolare dhe ndërveprimi me erërat me shpejtësi të lartë të Jupiterit krijon mjaft fërkime për të rritur temperaturat globale.

4. Hënat e ndryshme të Jupiterit
Hënat më të mëdha të Jupiterit janë Ganymede, Callisto, Io dhe Europa. Galileo i pa për herë të parë përmes një teleskopi në 1610.

Jupiteri jo vetëm që shkëmben kimikate midis hënave të tij, por mund t’i ngrohë ato në një distancë duke përdorur gravitetin e tij.

Kjo ngrohje është e dukshme në katër hënat e Galilesë. Graviteti i Jupiterit i riformoi këto hëna në botët magjepsëse që janë sot. “Këta nuk janë vetëm shkëmbinj statikë që qëndrojnë në hapësirë ​​dhe bombardohen gradualisht,” thotë Michael H. Wong, një shkencëtar planetar në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, i përfshirë në misionin Juno.

Hënat e Galilesë mbeten gjeologjikisht aktive falë procesit të ngrohjes së baticës. Ndërsa rrotullohen rreth Jupiterit, tërheqja gravitacionale midis hënës dhe planetit krijon mjaft fërkime për të ngrohur satelitët. “Është pothuajse sikur po bëhen copë-copë”, thotë Becker.

Kjo është arsyeja pse hënat e Galilesë nuk janë botë të vdekura si Hëna jonë. Io, më i afërti me Jupiterin, ndjen forcën e plotë të gravitetit të tij dhe është objekti më aktiv vullkanik në Sistemin Diellor. Europa, edhe pse e akullt, fsheh një oqean të madh me ujë të lëngshëm nën sipërfaqen e saj të ngrirë. Falë ngrohjes së baticës, Europa është një vend i shkëlqyer për të eksploruar banueshmërinë e mundshme.

5. Atmosfera dhe retë e Jupiterit
Nga afër, unaza tymi mbulojnë sipërfaqen e Jupiterit.

Megjithëse atmosfera e Jupiterit është 90% hidrogjen, prania e komponimeve të tjera i jep planetit nuancat e tij karakteristike të bardha dhe portokalli. Sipërfaqja është formuar nga molekulat e acetilenit, sulfurit të hidrogjenit dhe fosfinës në rrotullime shumëngjyrëshe.

Në vitin 1995, sonda Galileo hyri në atmosferën e Jupiterit dhe analizoi përbërjen e saj. Ai zbuloi 3 lloje resh: amoniak, hidrosulfid amoniumi dhe akull uji. Lloje të ndryshme shiu bien në qiellin e Jupiterit, në varësi të lartësisë.

Sonda gjeti gjithashtu nivele të larta të gazrave të rënda – më shumë se sa prisnin shkencëtarët. Kjo sugjeron që Jupiteri mund të jetë formuar më larg nga Dielli, ku ishte mjaft i ftohtë për të tërhequr akullin dhe gazrat e ngrirë, dhe më pas gradualisht u afrua më pranë Diellit derisa graviteti i Saturnit e ndaloi atë. “Saturni e ndihmoi Jupiterin të lëvizte nga jashtë,” thotë Lee, “përndryshe Jupiteri ndoshta do të ishte gëlltitur nga Dielli.”

6. Dukuritë ekzotike të motit

Jupiteri ka stuhi mbresëlënëse, më e famshmja prej të cilave është Njolla e Kuqe e Madhe, një vorbull me erëra që arrijnë shpejtësinë 400 milje në orë dhe shtrihen 300 milje në thellësi. Edhe pse ka vazhduar për më shumë se dy shekuj, ajo është duke u tkurrur – dikur e madhe sa tre Toka, tani mjaft e gjerë për vetëm një, por ende stuhia më e madhe në Sistemin Diellor.

Atmosfera e sipërme e Jupiterit përmban gjithashtu vetëtima të cekëta. Zbulimi erdhi në vitin 2020 kur Juno kapi ndezje të dobëta drite në anën e errët të planetit. Në Tokë, rrufeja formohet nga përplasja e grimcave të akullit dhe pikave të ujit në re, duke krijuar një ndarje të ngarkesave pozitive dhe negative. Në Jupiter, prania e amoniakut lejon që uji i lëngshëm të formohet lart në atmosferë, pavarësisht nga temperaturat e ftohta.

Stuhitë hedhin gjithashtu grimca akulli, të cilat takohen me amoniak dhe formojnë “topa uji-amonium”, një lloj breshëri që përmban akull të ngurtë dhe ujë të lëngshëm. Edhe pse shkencëtarët nuk i kanë vëzhguar drejtpërdrejt këto topa, ata spekulojnë se ato duken si një shi në formë topi. Ndërsa bien, ata kapin amoniak nga atmosfera, duke shpjeguar xhepat pa amoniak të vëzhguar nga Juno.

7. Po, Jupiteri ka një unazë

“Shumë njerëz as nuk e dinë që Jupiteri ka unaza”, thotë Becker. Halo e pluhurosur e Jupiterit ka kaluar prej kohësh pa u vënë re, sepse është shumë e vogël për t’u parë me një teleskop amator. Ai u zbulua vetëm në vitin 1979 gjatë fluturimit të Voyager 1 Që atëherë, ai është vëzhguar nga teleskopë më të fuqishëm nga Toka dhe anije të tjera.

Ashtu si unazat e planetëve të tjerë në Sistemin Diellor, unazat e Jupiterit janë një fushë mbeturinash. Mbetjet e meteoritëve që u përplasën me Jupiterin po mblidhen rreth planetit. Kjo përzierje akulli, pluhuri dhe shkëmbi shtrihet nga 32,000 deri në 130,000 milje nga sipërfaqja e Jupiterit.

Kur objekte të tjera qiellore kalojnë nëpër unazë, ato lënë gjurmë në materialin me pluhur. Një nga gjurmët më të famshme u la nga kometa Schumaker-Levy 9 kur u përplas me Jupiterin në 1994. Vite më vonë, sondat Galileo dhe New Horizons zbuluan valëzime në unazat e Jupiterit të marra nga fragmentet e kometës, si gjurmë në borën e sapo rënë.

LEXO EDHE:

Back to top button