Ministrat e Jashtëm të shteteve të G7-së diskutojnë për zhvillimet në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë

Ministrat e Jashtëm të shteteve të G7-së diskutojnë për zhvillimet në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë

Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri.

“Nuk dua të ekzagjeroj, por ne jemi në buzë të një lufte, një lufte rajonale në Lindjen e Mesme,” tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, përpara diskutimeve.

“Ne duhet t’i kërkojmë Izraelit një përgjigje të përmbajtur ndaj sulmit iranian. Ne nuk mund të përshkallëzojmë”.

Dje sekretari britanik, David Cameron, tha se ishte e qartë se Izraeli kishte vendosur të hakmerrej.

Sekretari i Jashtëm pritet të bëjë thirrje për sanksione ndaj Iranit nga të tjerët në grupin e ekonomive të mëdha në takimin e sotëm, shkruan Skynews.

LEXO EDHE:

Back to top button