ВЕСТИРЕГИОН

Полицијата ја смени насоката на истрага, последна надеж да се најде телото на Данка

Исчезнувањето, а потоа и признанието за убиството на малата Данка Илиќ (2) сѐ уште е главна вест во Србија, пред сѐ затоа што телото на девојчето и покрај исцрпната потрага сè уште не е пронајдено.

Откако беше објавено дека девојчето е убиено и дека зад грозоморниот чин стојат работниците на ПУК „Водовод“, полициски службеници почнаа да го бараат телото на девојчето во бунари, шахти и акумулации, пишува Блиц. Како што понатаму наведува весникот, се сомнева дека оваа линија на претрес е започната бидејќи осомничените добро ги познавале шахтите и бунарите во селата Бањско поле и Злот.

Бањско поле беше клучно место во првите денови од потрагата по Данко Илиќ. Голем број полицајци и пожарникари спасувачи до доцна во ноќта трагаа по малото девојче. Ја прегледаа шумата, а воедно и секоја педа од Бањско поле – од грмушки, шупи, недовршени згради, па се до септички јами, бунари и шахти.

Тие набрзо уапсија двајца осомничени – Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, работници на ПУК „Водовод“.

На рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Зајечар, Драгијевиќ призна дека ја задушил девојката. Тој, наводно, рекол и дека неговиот татко Радослав и братот Далибор, кој исто така работел во јавното комунално претпријатие „Водовод“ му помогнале да го премести телото.

И покрај признанието на Дејан дека го извршил убиството, како и признанието на Далибор дека му помогнал на својот брат да го скрие телото, се уште не се знае каде се наоѓа.

Во меѓувреме, Далибор почина во полициска станица за време на приведувањето, како што пишуваше – од срцев удар, а полицијата со денови стои пред домот на семејството Драгијевиќ, каде што остана само мајката на Дејан, Светлана.

Најпрво цистерната ја испразнила септичката јама во нивниот двор во село Злот, потоа во неа влегол багер, а бил прегледан и бунарот кој се наоѓа во соседниот двор.

Полицајците извршиле увид и во соседниот двор – од септичката јама до бунарот, притоа употребувајќи и полициско куче. Пожарникарите и спасувачите при претресот испумпувале вода и од блиското блато, пишува Блиц.

Далибор Драгијевиќ, кој почина во полициската станица ноќта меѓу 6 и 7 април, призна дека му помогнал на својот брат да се ослободи од телото на двегодишната Данка. Тој наводно навел околу 20 локации каде што може да се најде телото. Но, полицијата на тие места не пронашла ништо. Згора на тоа, тој и неговиот брат Дејан дале десетици погрешни локации по кои интензивно се трагало по телото.

Да потсетиме, Данка Илиќ исчезна на 26 март во градот Бањско поле кога отишла на семејниот имот со нејзината мајка Иван и нејзиниот тригодишен брат. Девет дена го барале девојчето, а потоа на 4 април биле уапсени Јанковиќ и Драгијевиќ, кои се осомничени за нејзиното убиство.

Се сомнева дека Јанковиќ и Драгијевиќ прво ја удриле девојката со службениот автомобил. Според полициската верзија, тие потоа ја ставиле девојката во багажникот на автомобилот, а кога сфатиле дека е се уште жива, Драгијевиќ наводно ја задавил. После тоа се ослободиле од телото кое до ден денес не е пронајдено.

Драгијевиќ пред обвинителот го признал делото, а Јанковиќ се бранел молчејќи. На двајцата им беше изречена мерка притвор до 30 дена.

Во меѓувреме полицијата ги приведе Радет и сега починатиот Далибор Драгијевиќ, поради сомнение дека му помогнале да го премести телото на убиената девојка.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button