ЕКОНОМИЈА

Шарл Мишел утре на инаугурацијата на гасоводот во Александрополис

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел утре ќе отпатува за Аександрополис на покана на премиерите на Северна Македонија, Грција и Бугарија, Димитар Ковачевски, Киријакос Мицотакис и Кирил Петков и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Advertisements

Мишел ќе присуствува на инаугурацијата на изградбата на гасоводот за течен природен гас, чија цел, според ЕУ, е подобрувањето на инфраструктурата и набавката на гас за целиот југоисточноевропски регион.

Проектот за гасовод во Александрополис е од клучна важност за ЕУ во момент кога главна цел е независност од рускиот гас.

-Проектот ќе понуди нови извори и рути за набавка на природен гас и ќе ја зголеми безбедноста на набавката во Грција, Бугарија и другите земји во регионот, изјавија од кабинетот на Мишел.

Претседателот на Европскиот Совет заминува во Александрополис на покана на премиерите на Грција, Северна Македонија и Бугарија, односно Мицотакис, Ковачевски и Петков, како и на претседателот на Србија, Вучиќ.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button