ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Тројца американски војници загинаа при пад на хеликоптер

Тројца припадници на Националната гарда загинаа кога нивниот хеликоптер се урна на рутински лет западно од Њујорк, соопштија властите.

Advertisements

„Хеликоптер за медицинска евакуација UH-60 се урна во малиот град Мендон во близина на Рочестер“, изјави Ерик Дар, директор на Стејт департментот за воени и поморски работи на Њујорк.

Истрагата за околностите на несреќата е во тек, пренесува АП.

Хеликоптерот полетал од меѓународниот аеродром Рочестер. Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо изјави дека знамињата на државните згради денес ќе бидат спуштени на половина копје.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button