ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Влада на ВМРО ќе поништи евентуален договор со Бугарија дека Делчев по националност бил Бугарин

Ако биде прифатено дека Гоце Делчев во регионална смисла бил Македонец, а по националност бил Бугарин, а нашиот јазик е лингвистичка форма на бугарскиот, следната влада на ВМРО-ДПМНЕ, таа одлука веднаш ќе ја поништи и нема да ја почитува, рече во денешното обраќање лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски.

Advertisements

Мицкоски додаде дека Македонија треба да почне преговори со ЕУ час поскоро и тоа без услови.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button