Mohamed Salah publikon një video emocionuese në internet! Kërkon ndihmë për popullin e Gazës

Mohamed Salah publikon një video emocionuese në internet! Kërkon ndihmë për popullin e Gazës

Mohamed Salah ka apeluar që ndihma humanitare të lejohet në Gaza pasi ka bërë një donacion për të ndihmuar ata që janë prekur nga sulmet ajrore izraelite.

Sulmuesi i Egjiptit dhe Liverpool-it, një nga futbollistët myslimanë të profilit më të lartë në botë, ka bërë donacionin për Kryqin e Kuq Egjiptianë të dielën. Shuma nuk është bërë e ditur, por thuhet se është e konsiderueshme.

Salah ishte përballur me kritika në Egjipt për mospërdorimin e profilit të tij për të komentuar luftën Izrael-Hamas, por, në një postim në rrjetet sociale të mërkurën, u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të “parandalojnë masakrën e mëtejshme të të gjithë shpirtrave të pafajshëm” dhe për ndihmë të menjëhershme për njerëzit. të Gazës.

Salah: “Nuk është gjithmonë e lehtë të flasësh në kohë si këto… Ka pasur shumë dhunë dhe shumë brutalitet. Përshkallëzimi i javëve të fundit është i padurueshëm për t’u dëshmuar. Të gjitha jetët janë të shenjta dhe duhen mbrojtur. Masakrat duhet të ndalen. Familjet po copëtohen.

“Ajo që është e qartë tani është se ndihma humanitare për Gazën duhet të lejohet menjëherë. Njerëzit atje janë në kushte të tmerrshme. Skenat në spital mbrëmë ishin tmerruese. Banorët e Gazës kanë nevojë urgjente për ushqim, ujë dhe furnizime mjekësore.

“Unë po u bëj thirrje liderëve botërorë që të bashkohen për të parandaluar masakrën e mëtejshme të të gjithë shpirtrave të pafajshëm. Njerëzimi duhet të mbizotërojë.”

LEXO EDHE:

Back to top button