Moska fajëson Ukrainën për sulmet që vranë 28 persona ​​në Donetsk

Moska fajëson Ukrainën për sulmet që vranë 28 persona ​​në Donetsk

Sulmet vranë të paktën 28 ​​njerëz dhe plagosën 30 të tjerë, duke përfshirë dy fëmijë, pranë një tregu në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Donetsk në Ukrainën lindore të dielën, sipas zyrtarëve rusë.

Moska fajësoi Ukrainën për sulmin, ndërsa Kievi mohoi përgjegjësinë, raporton CNN.

Ministria e Jashtme ruse tha në një deklaratë se një treg dhe dyqane në lagjen Kirovsky të qytetit ishin shënjestruar me sisteme të shumta raketash, me granatimet që thuhet se vinin nga drejtimi i Avdiivka. Kievi “ka kryer edhe një herë një akt barbar terrorist kundër popullatës civile të Rusisë”, tha ministria ruse. “Ka një numër të madh viktimash”.

Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se nuk ishin përgjegjëse për sulmet e bombardimeve. “Rusët po përhapin [keq]informacione për grevën në një treg në Donetsk. Ne deklarojmë me përgjegjësi se forcat nën kontrollin e formacionit ushtarak Tavria nuk u angazhuan në operacione luftarake në këtë rast”, thuhet në një deklaratë në faqen në Facebook të komandës së forcave të armatosura Tavria.

“Rusia duhet të mbahet përgjegjëse për jetët e ukrainasve të marrë”, thuhet në postim.

LEXO EDHE:

Back to top button