MOTO GP, shpalos listën e pilotëve që janë “rrëzuar” më shumë në gara dhe stërvitje

Në përfundim të çdo sezoni edhe këtë vit Moto GP ka publikuar të dhënat në lidhje me rrëzimet e pilotëve përgjatë kampionatit. Në krye të renditjes, me 27 rrëzime është Darryn Binder më motorin “Yamaha ËithU” (si gjatë garës ashtu dhe gjatë provave zyrtare apo të lira).

Kjo gjë pritej, duke qenë se piloti afrikano-jugor kaloi nga kategoria Moto3 në atë të MotoGP. Pas tij një tjetër debutues, italiani i “Ducati VR46”, Marko Bezzecchi, me 23 rrëzime.

Podiumi kompletohet nga spanjollët e Honda, Pol Espargaro dhe Alex Marquez, me nga 21 rrëzime secili.

RENDITJA

1.Darryn Binder, 27 herë (20 gara)

2.Marco Bezzecchi, 23 herë (20 gara)

3.Pol Espargaro, 21 herë (19 gara)

4.Alex Marquez, 21 herë (20 gara)

5.Enea Bastianini, 18 herë (20 gara)

6.Marc Marquez, 18 herë (12 gara)

7.Johann Zarco, 18 herë (20 gara)

8.Jorge Martin, 15herë (20 gara)

9.Francesco Bagnaia, 14herë (20 gara)

10.Aleix Espargaro, 14 herë (20 gara)

LEXO EDHE:

Back to top button