NASA po heton një “objekt misterioz” që u përplas me një shtëpi në Florida dhe depërtoi në dy kate

NASA po heton një objekt që u përplas me një shtëpi në Florida që dyshohet të jetë nga Agjencia Ndërkombëtare e Hapësirës, ​​duke ngritur shqetësime për sigurinë e njerëzve në Tokë

Një objekt misterioz që ra në një shtëpi në Florida në mars shkaktoi shqetësim dhe NASA tani po heton rrethanat e incidentit në lidhje me objektin në fjalë.

Alejandro Otero nga Florida ndau incidentin alarmues në rrjetet sociale, duke deklaruar se objekti depërtoi në çati dhe kaloi në dy kate. Ka dyshime se mund të jetë një fragment i një palete ngarkese, ndoshta me bateri të vjetra, që është nisur nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor në vitin 2021.

Sipas parashikimeve zyrtare, mbeturinat pritej të shpërbëheshin në mënyrë të padëmshme pasi të hynin sërish në atmosferën e Tokës më 8 mars. Pamjet e vëzhgimit nga shtëpia e Oteros kapën momentin shqetësues të shembjes së ndërtesës dhe aksidenti thuhet se ndodhi në orën 14:34 me orën lokale.

Astrofizikani Jonathan McDowell vlerësoi këtë në përgjigje të postimit të Oteros në Platformën X, duke vënë në dukje se koha përputhej me vlerësimin e agjencisë hapësinore për hyrjen e objektit në atmosferën e Tokës mbi Gjirin e Meksikës.

Incidenti tërhoqi vëmendjen pasi media lokale e lajmeve “winknews.com” raportoi për të më 15 mars. NASA e mori objektin në bashkëpunim me pronarin e shtëpisë dhe po e analizon atë në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida.

Ars Technica thekson kompleksitetin e mundshëm të marrjes së përgjegjësisë për incidentin, duke vënë në dukje se bateritë, megjithëse i përkisnin NASA-s, ishin ngjitur në një strukturë palete të nisur nga Agjencia Japoneze e Hapësirës.

Rastet e mbetjeve hapësinore që godasin Tokën nuk janë pa precedent, me incidentet e së kaluarës duke përfshirë një pjesë të kapsulës Space X Dragon që u ul në një fermë delesh australiane në vitin 2022. Dhe trajtimi nga Kina i raketave Long March ka tërhequr kritika nga NASA, duke pasur parasysh shqetësimet në lidhje me masat e sigurisë së tyre për rihyrjen.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button