Ndërkombëtarët apel Tunizisë: Shmangni dhunën

ituata aktuale e krijuar në Tunizi, ka shkaktuar shumë reagime në skenën ndërkombëtare. Të shmanget dhuna; të respektohet kushtetuta, dhe rikthimi në normalitet. Nga Brukseli në Uashington, por dhe nga Algjeria fqinje, e shumë vende perëndimore, janë shtuar apelet ndaj presidentit të Tunizisë Saied.

- Advertisements -

Ky i fundit shkarkoi kryeministrin dhe pezulloi aktivitetin e parlamentit duke marrë në dorë të gjithë pushtetin në vend.

Dhe në Kombet e Bashkuara ka shqetësim. Sekretari i përgjithshëm Guterres u shpreh se po e ndjek me kujdes situatë dhe u bëri apel palëve që të shmangin dhunën dhe të garantojnë qetësi.

LEXO EDHE:

Back to top button