Ndërrojnë jetë në moshën 62-vjeçare binjakët siamez më të vjetër në botë

Ndërrojnë jetë në moshën 62-vjeçare binjakët siamez më të vjetër në botë

Binjakët më të vjetër të bashkuar në botë, Lori dhe George Schappell, kanë vdekur në moshën 62-vjeçare. Lori dhe binjaku i saj transgjinor George vdiqën të dielën në një spital në Pensilvani për shkaqe të pazbuluara, sipas nekrologjive të tyre në internet.

Vëllai dhe motra, të cilët kishin kafka të bashkuara pjesërisht dhe ndanin 30 për qind të trurit të tyre, sfiduan mjekët që thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç. Lori ishte i aftë, por George, i cili kishte spina bifida, ishte i kufizuar në një karrige me rrota të cilën binjaku i tij e shtyu përreth.

Ai kishte shijuar një karrierë të suksesshme si këngëtar, por Lori ndoqi interesat e saj diku tjetër. Ajo gjithashtu punoi në një lavanteri spitali për disa vite gjatë viteve ’90, duke rregulluar orarin e saj rreth koncerteve të George, të cilat i çuan ata nëpër botë në vende, përfshirë Gjermaninë dhe Japoninë, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Vëllai dhe motra u bënë binjakët e parë të të njëjtit seks që u identifikuan si gjini të ndryshme pasi George, emri origjinal i të cilit ishte Dori, doli si burrë transgjinor në vitin 2007.

Pikërisht në këtë pikë ai ndryshoi emrin e tij nga Reba – një emërtim që ai e mori për të nderuar idhullin e tij Reba McEntire sepse nuk i pëlqenin emrat e tyre të rimuar në George. Binjakët jetonin në mënyrë të pavarur në një apartament me dy dhoma gjumi në Pensilvani, ku praktikonin me radhë hobet e tyre të veçanta.

Ata e ndërronin dhomën e kujt flinin dhe gjithashtu bënin dush veçmas duke përdorur perden e dushit si pengesë ndërsa dikush qëndronte jashtë banjës. Dyshja u shfaqën në shfaqje të shumta duke përfshirë Jerry Springer, The Maury Povich Show dhe The Howard Stern Radio Show.

Në të kaluarën, kur u pyetën nëse dëshironin të ndaheshin, Lori dhe George gjithmonë thanë jo. ‘A do të ndaheshim? Absolutisht jo. Teoria ime është: pse të rregullojmë atë që nuk është prishur?’ tha George në një dokumentar të vitit 1997. Binjakët kundërshtuan të gjitha parashikimet e profesionistëve mjekësorë të cilët thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç.

Ata u bënë binjaket më të vjetra femra të bashkuara ndonjëherë në vitin 2015, duke kaluar Masha dhe Dasha Krivoshlyapova të cilat vdiqën në moshën 53-vjeçare. Lori dhe George lanë pas babain e tyre, gjashtë vëllezër e motra, disa mbesa dhe nipër. Ajo vjen pasi binjaket e bashkuara Carmen dhe Lupita Andrade, 23 vjeç, në Konektikat, detajuan se çfarë ndodh nëse njëri prej tyre vdes.

Motrat, të cilat u shpërngulën në SHBA nga Meksika kur ishin dy vjeç, ndajnë të gjitha organet dhe gjymtyrët poshtë belit. Kur ato lindën, mjekët u thanë prindërve të tyre se ata me siguri do të jetonin vetëm disa ditë – por ata kanë sfiduar të gjitha gjasat dhe tani po jetojnë.

Carmen kohët e fundit diskutoi disa nga mesazhet konfrontuese dhe të ashpra që marrin rregullisht, duke përfshirë atë që do të ndodhë nëse njëra prej tyre vdes. “Ne ndajmë një rrjedhë gjaku, kështu që padyshim brenda disa orësh ose ditësh tjetri do të vdesë,” shpjegoi ajo. “Por ne nuk kemi vdekur, kështu që pse na pyesni gjithmonë këtë?”

LEXO EDHE:

Back to top button