OKB: 45 emigrantë rezultojnë të zhdukur pas fundosjes së anijes në Mesdhe

OKB: 45 emigrantë rezultojnë të zhdukur pas fundosjes së anijes në Mesdhe

Dyzet e pesë emigrantë janë të zhdukur dhe supozohet se kanë vdekur pasi varka e tyre u mbyt në Mesdheun qendror duke u përpjekur të arrinte në Evropë nga Tunizia, tha agjencia e migracionit të OKB-së, duke cituar të mbijetuarit, dhe trupat e katër grave që besohet se ishin emigrante afër Spanjës.

Roja bregdetare italiane tha të mërkurën se kishte nxjerrë trupat e nëntë personave dhe kishte shpëtuar 22 persona në një anije të ndarë, me 15 të zhdukur. Të mbijetuarit u transportuan në ishullin e afërt italian të Lampedusa, porti i parë i thirrjes për emigrantët që përpiqen të arrijnë në Bashkimin Evropian.

Agjencia e migracionit e OKB-së njoftoi të premten në rrjetin social X se stafi i saj në Lampedusa kishte mësuar nga të mbijetuarit se një anije e dytë nga Tunizia ishte fundosur gjithashtu të mërkurën dhe se të gjithë 45 pasagjerët në atë anije ishin të zhdukur.

Në një incident të veçantë, një varkë e vogël që mbante trupat e katër grave që besohet se ishin migrante u gjet në brigjet e Kartagjenës në Spanjën jugore, thanë shërbimet e shpëtimit të premten.

Anija u zbulua rreth 11.5 milje detare larg bregut të enjten.

Algjeria është më shumë se 200 kilometra larg Kartagjenës dhe një numër relativisht i vogël emigrantësh u përpoqën të arrinin në Evropë përmes asaj pjese të detit. Më shumë njerëz përpiqen të arrijnë në Spanjë nga Afrika Perëndimore duke kaluar Atlantikun në Ishujt Kanarie spanjolle.

LEXO EDHE:

Back to top button