Ne e duam këtë frut, por ai përmban një helm që mund të rrezikojë shëndetin tuaj!

Qershitë janë ndër frutat e preferuara për këtë periudhë dhe janë një pije freskuese e shkëlqyer.

Sidoqoftë, duhet t’i kushtoni vëmendje një gjëje që mund të jetë e rrezikshme, dhe shumë e bëjnë. Nuk rekomandohet gëlltitja e farave, pasi ato mund të rrezikojnë shëndetin tuaj.

Farat përmbajnë glikozid cianoni dhe trupi ynë mund të thithë një sasi të vogël të tij, kështu që nëse e teproni, mund të dëmtoni seriozisht shëndetin tuaj. Shumë më e rrezikshme se gëlltitja e farave është kafshimi i tyre, sepse kjo mënyrë e lejon drejtpërdrejt këtë përbërje dhe mund të çojë në helmim.

Simptomat janë dhimbje koke, marramendje, nervozizëm dhe të vjella. Mund të shfaqen gjithashtu probleme me frymëmarrjen, rritje të presionit të gjakut dhe rrahje të shpejta të zemrës.

LEXO EDHE:

Back to top button