Netanyahu njoftoi “sulme edhe më të dhimbshme kundër Hamasit”

Ai vuri në dukje se Hamasi kohët e fundit ka marrë një qëndrim më të fortë për një marrëveshje të mundshme armëpushimi në enklavë dhe lirimin e pengjeve izraelite

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha sot në një fjalim video në prag të festës së Pashkës hebreje, e cila fillon nesër në mbrëmje, se Izraeli “së shpejti do të kryejë sulme edhe më të dhimbshme” kundër grupit palestinez islamik “Hamas” në Rripin e Gazës.

Ai vuri në dukje se Hamasi kohët e fundit ka marrë një qëndrim më të fortë për një marrëveshje të mundshme armëpushimi në enklavë dhe lirimin e pengjeve izraelite.

– Në vend që të tërhiqet nga pozicionet e tij radikale, Hamasi tani po përfiton nga përçarja mes nesh, i guximshëm nga presioni ndaj qeverisë izraelite Në ditët në vijim, ne do të rrisim presionin ushtarak dhe diplomatik ndaj Hamasit, sepse vetëm atëherë do ta lirojmë pengjet dhe të arrijmë fitoren tonë, tha Netanyahu.

Autoritetet izraelite prej kohësh kanë njoftuar se në qytetin Rafah, në kufirin e Rripit të Gazës me Egjiptin, po përgatitet një operacion tokësor, me arsyetimin se aty fshihen luftëtarët e Hamasit.

LEXO EDHE:

Back to top button